لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۷

فرمانده نیروی انتظامی: گروگان گیر سیدنی یک «کلاهبردار» بود


اسماعیل احمدی مقدم - فرمانده نیروی انتظامی
اسماعیل احمدی مقدم - فرمانده نیروی انتظامی

اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی گفت «محمد حسن منطقی»، متهم گروگان گیری روز دوشنبه در سیدنی یک «کلاهبردار» بوده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای احمدی مقدم روز سه شنبه گفت: «فردی به نام منطقی که در سال ۱۳۷۵ یک آژانس مسافرتی داشت و از شهروندان کلاهبرداری کرده بود، در همان سال به مالزی و سپس به استرالیا فرار کرد.»

به گفته فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، ایران در سال ۱۳۷۹ این موضوع را به اطلاع استرالیا رساند.

روز دوشنبه نیز مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت سوابق و شرایط روحی و روانی این فرد، که نزدیک به دو دهه قبل به استرالیا پناهنده شده، مکرراً با مقامات استرالیا مطرح شده است.

بحران گروگان‌گیری در کافه لینت در شهر سیدنی استرالیا که از صبح روز دوشنبه آغاز شده بود، پس از شانزده ساعت با دخالت ماموران پلیس و کشته شدن دو گروگان و شخص گروگان‌گیر، پایان یافت.

بنا بر گزارش‌ها، متهم یک پناهنده ۵۰ ساله ایرانی به نام «محمد حسن منطقی» بود که رسانه‌های استرالیایی او را «شیخ هارون» معرفی کردند که لباس روحانیت بر تن می‌کرد.

تونی آبوت، نخست وزیر استرالیا روز سه شنبه منطقی را فردی «عمیقا آشفته» توصیف کرد و گفت متهم سابقه طولانی بی ثباتی روانی، فعالیت افراط گرایانه و ارتکاب جرائم داشته است.

او همچنین به ارتکاب جرائم جنسی متهم شده بود.

XS
SM
MD
LG