لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۷

بحران گروگان‌گیری سیدنی با دخالت پلیس پایان یافت


انتقال یکی از گروگان هایی که در جریان عملیات پلیس استرالیا مجروح شده بود، به بیمارستان. ۲۴ آذر ۱۳۹۳
انتقال یکی از گروگان هایی که در جریان عملیات پلیس استرالیا مجروح شده بود، به بیمارستان. ۲۴ آذر ۱۳۹۳

بحران گروگان‌گیری در کافه لینت در شهر سیدنی استرالیا که از صبح روز دوشنبه آغاز شده بود، پس از شانزده ساعت با دخالت ماموران پلیس و کشته شدن سه نفر، از جمله شخص گروگان‌گیر، پایان یافت.

گزارش‌های رسیده از سیدنی حاکی است که پلیس استرالیا پس از آزاد شدن شش گروگان در کافه لینت، به این محل حمله کرد و بنابر گزارش‌ها فرد گروگان‌گیر، که یک «روحانی خودخوانده» ایرانی‌تبار معرفی شده است، در جریان عملیات پلیس کشته شد.

بنا بر گزارش‌ها، او یک پناهنده ۵۰ ساله ایرانی به نام «محمد حسن منطقی» است، که دارای سوابق متعدد خلافکاری بوده و رسانه‌های استرالیایی او را «شیخ هارون» معرفی کردند که لباس روحانیت بر تن می‌کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ضمن محکوم کردن حادثه گروگان‌گیری امروز در استرالیا گفت توسل به شیوه‌های ضد انسانی و ایجاد رعب و وحشت به نام دین اسلام، تحت هیچ شرایطی توجیه‌پذیر نیست.

به گزارش خبرگزاری ایرنا مرضیه افخم همچنین درباره این گروگان‌گیر ایرانی گفت سوابق و شرایط روحی و روانی این فرد، که نزدیک به دو دهه قبل به استرالیا پناهنده شده، مکرراً با مقامات استرالیا مطرح شده است.

مسبب حادثه امروز در سیدنی، سال گذشته به مشارکت در قتل همسر سابقش متهم شده بود و حدود هفت سال پیش نیز نامه‌های تنفرآمیز به خانواده چند نفر از سربازان استرالیایی که در خاورمیانه کشته شده‌اند، نوشته بود و از آن زمان مورد توجه پلیس قرار گرفت.

وکیل سابق محمد حسن منطقی به شبکه‌های خبری استرالیا گفته است او فردی منزوی است و «ایدئولوژی او آنقدر قوی است که عقل سلیم او را مخدوش کرده است.»

او در وبسایت شخصی‌اش، خود را با جولین آسانژ مؤسس ویکی‌لیکس، مقایسه کرده و گفته است اتهامات اخیری که علیه او مطرح شده، با «انگیزه‌های سیاسی» بوده‌اند.

به گزارش رسانه‌ها، آقای منطقی متهم به ۴۰ جرم مختلف، از جمله تعرض جنسی و قتل همسر سابق خود، روبرو بوده و اقدام امروز او برای گروگان‌گیری پس از آن صورت گرفت که تلاش وی در دادگاه در روز جمعه، برای تبرئه خود از اتهامات مطرح شده، ناموفق بود.

ماموران امنیتی بلافاصله پس از اعلام گروگانگیری که از ساعت ۹:۴۵ صبح به وقت محلی آغاز شد، در محل حاضر شدند و مسیرهای منتهی به کافه که در یک منطقه تجاری در مرکز سیدنی واقع شده است را بستند. بر اساس برخی گزارش‌ها ۱۰ تا ۲۵ نفر به گروگان گرفته شده بودند و پیش از آغاز عملیات پلیس، ۵ نفر ار آنها موفق به فرار شدند.

بنا بر گزارش‌ها، دست کم چهار نفر نیز در جریان گروگان‌گیری امروز، یا عملیات پلیس برای پایان دادن به آن، مجروح شدند.

تصاویر زنده تلویزیونی افرادی را داخل کافه لینت نشان می‌داد که دست‌های خود را بالا گرفته و روی پنجره گذاشته بودند. یک پرچم سیاه با نوشته‌های عربی نیز در آن سوی پنجره دیده می شد. فرد مسلح نیز از پشت پنجره دیده شده است که یک پیراهن سفید و یک جلیقه سیاه پوشیده بود و اسلحه‌ای را نیز در دست داشت.

پلیس‌ به خاطر اقدامات احتیاطی، ساختمان‌های اطراف این کافه را تخلیه کرده بود. خانه مشهور اپرای سیدنی نیز پس از آن که مسوولان از وجود یک شئ مشکوک خبر دادند، تخلیه شد.

تونی آبوت، نخست وزیر استرالیا پیشتر در نشستی خبری گفت هدف این اقدامات ترساندن مردم است و از همه استرالیایی ها خواست که مثل همیشه کارهای خود را انجام دهند.

محل حادثه در قلب منطقه مالی و مرکز خرید سیدنی است که در این دوره از سال شاهد حضور انبوه مشتریان است. پارلمان ایالت نیو سالت ولز چند چهار راه با کافه ای که گروگان‌گیری در آن روی داد، فاصله دارد.

کاخ سفید آمریکا نیز اعلام کرد باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده در جریان گروگان‌گیری سیدنی قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG