لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۸

نخست وزیر استرالیا: گروگان گیر سیدنی بیمار و آشفته بود


سیدنی، نزدیک کافه لینت، محل وقوع گروگان گیری - سه شنبه
سیدنی، نزدیک کافه لینت، محل وقوع گروگان گیری - سه شنبه

تونی آبوت، نخست وزیر استرالیا گروگان گیری روز دوشنبه در سیدنی را «فانتزی بیمارگونه ی یک فرد آشفته» توصیف کرد. نخست وزیر استرالیا روز سه شنبه همراه دیگر استرالیایی ها برای قربانیان آن گروگان گیری سوگواری کرد.

بحران گروگان‌گیری در کافه لینت در شهر سیدنی استرالیا که از صبح روز دوشنبه آغاز شده بود، پس از شانزده ساعت با دخالت ماموران پلیس و کشته شدن دو گروگان و شخص گروگان‌گیر، پایان یافت.

پلیس استرالیا پس از آزاد شدن چند گروگان در کافه لینت، به این محل حمله کرد. فرد گروگان‌گیر، که یک «روحانی خودخوانده» ایرانی‌تبار معرفی شده است، در جریان عملیات پلیس کشته شد.

بنا بر گزارش‌ها، او یک پناهنده ۵۰ ساله ایرانی به نام «محمد حسن منطقی» بود، که دارای سوابق متعدد خلافکاری بوده و رسانه‌های استرالیایی او را «شیخ هارون» معرفی کردند که لباس روحانیت بر تن می‌کرد.

نخست وزیر استرالیا طی مراسم یادبودی، گروگان گیر را فردی «عمیقا آشفته» توصیف کرد و گفت متهم سابقه طولانی بی ثباتی روانی، فعالیت افراط گرایانه و ارتکاب جرائم داشته است.

مقامات استرالیا تاکید کرده اند که به نظر می رسد محمد حسن منطقی با هیچ گروه تروریستی مرتبط نبوده است.

پلیس نیو سات ولز گروگان گیری روز دوشنبه در سیدنی را رویدادی تک خواند. گروه های اسلامی در استرالیا نیز با بیانیه هایی گروگان گیری و استفاده متهم از پرچم اسلامی را محکوم کردند.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه ضمن محکوم کردن حادثه گروگان‌گیری در استرالیا گفت سوابق و شرایط روحی و روانی این فرد، که نزدیک به دو دهه قبل به استرالیا پناهنده شده، مکرراً با مقامات استرالیا مطرح شده است.

منطقی سال گذشته به مشارکت در قتل همسر سابقش متهم شده بود و حدود هفت سال پیش نیز نامه‌های تنفرآمیز به خانواده چند نفر از سربازان استرالیایی که در خاورمیانه کشته شده‌اند، نوشته بود و از آن زمان مورد توجه پلیس قرار گرفت.

او همچنین به ارتکاب جرائم جنسی متهم شده بود.

XS
SM
MD
LG