لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۰

علی اکبر ولایتی با حکم رهبر جمهوری اسلامی رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد شد


رهبر جمهوری اسلامی طی حکمی علی اکبر ولایتی را به ریاست هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی منصوب کرد.

آیت الله علی خامنه ای، روز شنبه اول بهمن، در پی درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی ایران، علی اکبر ولایتی را به عنوان جانشین وی منصوب کرد.

آقای هاشمی که روز 19 دیماه بر اثر عارضه قلبی درگذشت، از ابتدای تاسیس تا زمان مرگ عهده دار ریاست هیات موسس دانشگاه آزاد بود.

در حکم رهبر جمهوری اسلامی خطاب به آقای ولایتی آمده است که از آنجا که در اساسنامه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی نحوه انتخاب رئیس هیات موسس مطرح نشده است، او با این حکم آقای ولایتی را به این سمت منصوب می کند.

علی اکبر ولایتی، وزیر امور خارجه دولت های آقایان خامنه ای و هاشمی رفسنجانی، مشاور عالی رهبر جمهوری اسلامی است.

رهبر جمهوری اسلامی در حکم انتصاب خود آورده است که همکاری اعضای هیأت مؤسس و هیأت امناء و شورای عالی انقلاب فرهنگی در تکمیل اعضای هیأت مؤسس و هیأت امناء «مورد انتظار جدی» اوست.

اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی در سال 1389 و در پی اعتراضات و تنش های سیاسی پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 88، به دستور آیت الله خامنه ای توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تغییر کرد.

بر اساس آن تغییرات، آقای میرحسین موسوی از هیات موسس این دانشگاه حذف شد و آقای ولایتی و چند نفر دیگر به این هیات اضافه شد. آقای هاشمی رفسنجانی این تغییرات را غیرقانونی می دانست. در پی این تغییرات، رئیس دانشگاه آزاد هم تغییر کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG