لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۷

رفسنجانی: کمیسیون ویژه خبرگان دو نفر را برای جانشینی رهبر معرفی کرد


این عضو مجلس خبرگان در مصاحبه با روزنامه قانون اعلام نکرده که این افراد به چه کسی یا چه نهادی معرفی شده‌‌اند.
این عضو مجلس خبرگان در مصاحبه با روزنامه قانون اعلام نکرده که این افراد به چه کسی یا چه نهادی معرفی شده‌‌اند.

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت و گو با روزنامه قانون اعلام کرد که کمیسیونی در مجلس خبرگان که صلاحیت افراد را برای رهبری بررسی می‌کنند پس از بررسی چند صد نفر، دو نفر را به طور سری معرفی کرد.

این عضو مجلس خبرگان در گفت و گوی خود که روز شنبه ۲۹ خرداد منتشر شده است، اعلام نکرده که این افراد به چه کسی یا چه نهادی معرفی شده‌‌اند.

هاشمی رفسنجانی اضافه کرد که این کمیسیون که زیر نظر هیات رئیسه فعالیت می‌کند، مطابق آئین نامه مجلس خبرگان گزینه‌هایی را که صلاحیت عمومی دارند بررسی و با آنها مذاکره می‌کنند اما هیچ تصمیمی نمی‌گیرند بلکه فقط بررسی می‌کنند. او تاکید کرد که "البته همه این بحث‌ها برای روز مبادا است."

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران پیشتر نیز از انجام بررسی در مجلس خبرگان برای تعیین جانشین رهبر جمهوری اسلامی خبر داده بود.

او آذرماه گذشته به خبرگزاری ایلنا، گفته بود که خبرگان آماده می‌شود تا "هر وقت که بنا شد رهبری عوض شود یا نباشد و کس دیگری بیاید،" تصمیم گیری کند.

این عضو مجلس خبرگان اضافه کرده بود: "گروهی را گذاشتند که دارند افراد را بررسی می‌کنند تا آنهایی را که صلاحیت دارند که اگر بعداً حوادثی پیش آمد، بتوانند برای رأی‌گیری مطرح کنند."

به جز آقای هاشمی رفسنجانی، احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران و دیگر عضو مجلس خبرگان نیز از بررسی افرادی که "در مظان رهبری هستند" خبر داده بود. به گفته او کمیته ای در مجلس خبرگان با رعایت رازداری درباره این افراد تحقیق و بررسی می‌کند و اگر رهبری بخواهد اسامی را به او اعلام می‌کند.

دوره جدید مجلس خبرگان به تازگی پس از انتخابات هفتم اسفند گذشته، به ریاست احمد جنتی آغاز به کار کرده است.

مجلس خبرگان مسئولیت نظارت بر عملکرد رهبری و دستگاههای تحت نظر رهبر جمهوری اسلامی را بر عهده دارد اما مهمترین مسئولیت این نهاد تعیین رهبر آینده است. بسیاری از منتقدان جمهوری اسلامی معتقدند که این مجلس در نظارت بر عملکرد آیت الله خامنه ای و دستگاههای تحت نظر او عملکرد مناسبی نداشته است.

XS
SM
MD
LG