لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۵

ابلاغ سیاست های کلی خانواده؛ آیت اﻟله خامنه‌ای بر نقش خانه داری زنان تاکید کرد


آیت اﻟله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی با ابلاغ "سیاست‌های کلی خانواده" به روسای قوای سه گانه و مجمع تشخیص مصلحت نظام، بر نقش خانه‌داری زنان تاکید کرد.

در نامه رهبر جمهوری اسلامی که روز شنبه ۱۳ شهریور ابلاغ شده، یکی از این سیاست ها "حمایت از نقش مادری و خانه‌داری زنان و نقش پدری و اقتصادی مردان" عنوان شده است.

طی سال‌های اخیر، آیت اﻟله خامنه‌ای و نزدیکان او وظیفه اصلی زنان را ایفای نقش در خانه و خانواده دانسته و با اشتغالزایی برای زنان مخالفت کرده‌اند.

او فروردین ماه سال ۹۳ نیز در دیدار با "زنان نخبه و فرهیخته" گفته بود که اشتغال، از مسائل اصلی زنان نیست بلکه خانواده در اولویت است.

رهبر جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از همان سخنان با بیان اینکه "زن از لحاظ جسمی و عاطفی برای منطقه ویژه‌ای از زندگی آفریده است" گفته بود:" نباید رشته‌های تحصیلی و مشاغلی که متناسب با طبیعت زنان نیست به آنان تحمیل شود."

پیش از این سخنان رهبر جمهوری اسلامی، دولت سهمیه دختران را در برخی از رشته های تحصیلی حذف کرده بود.

سخنان آیت اﻟله خامنه‌ای در تاکید بر خانه‌داری زنان در حالیست که طی سالهای اخیر پذیرش دختران در دانشگاهها و اشتغال زنان در ایران افزایش چشمگیری یافته است. رهبر جمهوری اسلامی اما برابری حقوق زنان و مردان را امری "غربی و غلط" می‌داند.

آیت اﻟله خامنه‌ای در بخش دیگری از سیاست‌های کلی خانواده، یکی دیگر از این سیاست‌ها را حمایت از "رشد سلامت باروری و افزایش فرزندآوری" عنوان کرده است.

او طی سالهای اخیر بارها بر غلط بودن سیاست‌های تنظیم خانواده که در دهه هفتاد خورشیدی در پیش گرفته شد، تاکید کرده و سیاست‌هایی را نیز برای افزایش جمعیت و زادآوری ابلاغ کرده بود.

این سیاست‌ها موجب شد تا برخی از برنامه‌های بهداشتی جلوگیری از بارداری در ایران محدود شود.

XS
SM
MD
LG