لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۳

اظهارات "شرم آور" نادر قاضی پور نماینده ارومیه، و واکنش ها به آن


نادر قاضی پور در دوره های هشتم و نهم نماینده مجلس بود و بتازگی برای دوره دیگری انتخاب شد.
نادر قاضی پور در دوره های هشتم و نهم نماینده مجلس بود و بتازگی برای دوره دیگری انتخاب شد.

همزمان با انتشار فیلم سخنرانی عمومی یک نماینده مجلس و اظهارات عجیب وی، برخی فعالان مدنی و مسوولان به این سخنان واکنش نشان دادند. نادر قاضی پور، نماینده دو دوره ای ارومیه که برای دوره جدید هم انتخاب شده، در اظهاراتی جنجالی، ضمن شوخی های جنسی، گفته "مجلس جای زنان نیست؛ جای مرد‌ان است".

در این فیلم چند دقیقه ای که به نظر می رسد از سخنرانی آقای قاضی پور در ستاد انتخاباتی اش گرفته شده، وی در اظهاراتی عجیب با تشکر از رای دهندگان به خود گفت، "مملکت را به آسانی به دست نیاورده‌ایم که هر روباه و بچه و کره الاغی را بفرستیم آنجا. مجلس جای کره الاغ نیست."

وی در بخش دیگری از سخنانش که به فارسی و ترکی بیان شد، در اظهاراتی ضد زن گفت "مجلس جای زنان نیست؛ جای مردان است. بفرستید سرشان بلا بیاورند آبرویتان برود."

این نماینده مجلس همچنین با روایت شوخی جنسی با یک نماینده سابق در مجلس، گفت "مجلس جای سوسول بازی نیست. به مجلس مرد بفرستید؛ حداقل کاری هم نکند، آن یکی کار را بتواند بکند."

او همچنین گفت "من لهجه دارم و به لهجه‌ام هم افتخار می‌کنم. آنهایی که فارسی حرف می‌زنند چه [...]‌ای خورده‌اند تا به حال؟"

بخشی از سخنان نادر قاضی پور

"اظهارات شرم آور"

پخش این فیلم سخنرانی با واکنش های تندی در فضای مجازی و مردم روبرو شد.

گروهی با عنوان شاخه ارومیه جمعیت زنان ایران اسلامی، ضمن اعتراض به سخنان این نماینده، خواستار رد صلاحیت وی شده اند. این تشکل یادآور شده، اظهارات این نماینده مجلس، "هتک حرمت های آشکار و وقیحانه به جامعه زنان" است.

همزمان، مهدی قریشی امام جمعه ارومیه به این سخنان اشاره کرد و بدون اشاره به نام نماینده شهر، گفت "توهین و بی‌تربیتی شایسته‌ یک جامعه‌ اسلامی نیست. خیلی معذرت می‌خواهم، همه‌ افراد به دستشویی می‌روند چون نیاز دارند، ولی این را به زبان آوردن چه لزومی دارد؟ ما نباید اجازه دهیم در شهر ما بی‌ادبی و بی‌تربیتی نهادینه شود."

قدرت الله علیخانی نماینده پیشین مجلس که در این فیلم قاضی پور از او نیز نام برده، در واکنش به سخنان وی گفته، "افزایش حضور جوانان و بانوان در مجلس شورای اسلامی جزو افتخارات نظام جمهوری اسلامی و یکی از دستاوردهای حضور گسترده مردم در انتخابات اسفند می باشد."

از سوی دیگر، یک وبسایت محلی در ارومیه خبر داد که گروهی از مردم با تنظیم و امضای بیانیه ای خواستار عذرخواهی این نماینده مجلس شده اند.

همچنین زهرا نژادبهرام، دبیر شورای اطلاع رسانی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در واکنش به توهین نماینده ارومیه به زنان گفت، "آقای قاضی‌پور باید رد اعتبارنامه شود. وقتی ایشان تفکرشان بر این است که به نیمی از جمعیت ایران توهین کند، باید منتظر پاسخ باشد؛ و پاسخش هم رد اعتبارنامه است."

براساس قانون، در روزهای نخست مجلس آینده، اعتبارنامه تک تک نمایندگان باید به تصویب اکثریت نمایندگان مجلس برسد. در تاریخ جمهوری اسلامی ایران، چند نماینده بوده اند که اعتبارنامه شان مورد تایید نمایندگان قرار نگرفته است و برغم رای مردم، نتوانسته اند رسما نماینده مجلس شوند.

"بی ادب و هتاک" یا "ساده زیست و افشاگر"

نادر قاضی پور، ۴۷ ساله، دو دوره است که نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی است. او در گفت و گو با روزنامه قانون، سخنان خود را تکذیب کرده، اما روزنامه قانون نوشته فیلم این سخنان موجود است و قابل تکذیب نیست.

این نماینده مجلس، دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت دولتی بوده و در مجلس عضو کمیسیون صنایع و معادن است.

او در سال های ابتدایی دهه شصت، در دفتر انتخاباتی آیت الله خامنه ای بوده و در مقاطعی فرمانداری پیرانشهر و سردشت را برعهده داشت. آقای قاضی پور سابقه نظامی هم دارد و در سال ۸۲ به عنوان فرمانده گردان توپخانه تیپ یکم از طرف فرمانده لشگر ۳ نیروی مخصوص منصوب شد.

آقای قاضی پور مشهور است به "ساده زیستی". او گاهی از خودروهای نقلیه عمومی و مترو استفاده می کند و گاهی با موتور به مجلس می رود. خودش می گوید گاهی شب ها در مجلس می خوابد و هرگز از امکاناتی که سایر نمایندگان استفاده می کنند، استفاده نکرده است.

وی در چهار سال اخیر، چند باری علیه دولت محمود احمدی نژاد و چند مورد هم علیه دولت حسن روحانی، به قول خود، دست به "افشاگری" زد.

آقای قاضی پور دو سال پیش از فساد در وام‌های میلیاردی گفت و همچنین درباره فساد خودروسازان "افشاگری" کرد.

با این که برخی افشاگری های او موضوع گزارش هایی از فساد مالی در بدنه دولتی و حکومتی شده، اما با انتشار فیلم اخیر، انتقادات از این نماینده مجلس افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG