لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۹

اندیشکده آمریکایی: تصاویر ماهواره ای نشان می دهد ایران در حال تقویت پدافند هوایی خود است


ایران اولین بخش از سامانه موشکی دفاع هوایی اس ۳۰۰ را که یک سیستم دفاعی دوربرد زمین به هوا است در ماه می (اردیبهشت) از روسیه تحویل گرفت و هم اکنون در حال ساخت پایگاهی در تهران برای مستقر کردن این سیستم دفاعی است.

اندیشکده استفور در آمریکا با انتشار مقاله ای می گوید تصاویر ماهواره ای بدست آمده از مرکز AllSource Analysis یک پایگاه دفاعی هوایی در حومه ی تهران را نشان می دهند که در حال ساخت و ساز قابل توجه برای تعبیه سامانه موشکی اس ۳۰۰ است.

این تصاویر نشان می دهند که چارچوب کلی این پایگاه دفاعی هوایی در حال ساخت با طرح دیگر پایگاه های دفاعی هوایی ایران متفاوت است و به نظر می رسد این پایگاه جدید به جای مکانی دائمی برای این سامانه موشکی، تأسیساتی برای تعلیم در استفاده از این سامانه است.

ساخت این پایگاه هوایی برای تعبیه سامانه موشکی اس ۳۰۰ که در منطقه ی افسریه در شرق تهران قرار دارد بیش از یک ماه پیش آغاز شد. این پایگاه در نزدیکی تأسیسات نظامی دیگر قرار دارد، از جمله مرکز فرماندهی بخش سایبری سپاه پاسداران. سامانه موشکی اس ۳۰۰ می تواند فضای هوایی با شعاعی ۲۰۰ کیلومتری را تحت کنترل داشته باشد. به همین خاطر این سامانه می تواند از پایتخت و همچنین تأسیسات هسته ای استان تهران محافظت کنند.

پایگاه در حال ساخت و ساز پیشتر محل استقرار سامانه موشکی قدیمی تر اس ۲۰۰ بود که از شوروی سابق وارد ایران شده بود، اما فعالیتی در آن مشاهده نشده که نشانگر استفاده از این سامانه موشکی قدیمی باشد.

تأسیسات در حال ساخت برای سامانه موشکی جدید بخش عمده ای از تلاش های دولت ایران برای بهبود زیرساخت های سیستم دفاعی هوایی ایران است که تقریبا در حال منسوخ شدن است.

قرارداد میان روسیه و ایران برای تحویل سامانه موشکی اس ۳۰۰ یک دهه پیش و در سال ۲۰۰۷ امضا شده بود. در حالیکه سامانه های موشکی بیشتری در سال جاری به ایران وارد خواهند شد انتظار می رود پایگاه های دفاع هوایی بیشتری در تأسیسات نظامی در سرتاسر کشور ساخته شوند تا خانه ای دائمی برای سامانه های اس ۳۰۰ باشد.

با ساخته شدن این پایگاه های جدید در آینده موضع سیستم دفاعی ایران در محافظت از مراکز پرجمعیت، منافع آن در خلیج فارس، و تأسیسات نظامی و هسته ای کشور روشن تر خواهد شد.

XS
SM
MD
LG