لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۹

واکنشها به تصمیم دولت ایران برای توزیع سبد رایگان کالا


دولت ایران اعلام کرده است در ماه های بهمن و اسفند دو سبد کالایی به ارزش تقریبا ۵۰ هزار تومان در میان واجدان شرایط توزیع می کند.

قرار است در دو ماه آخر امسال، دو سبد کالایی شامل برنج، پنیر، مرغ، تخم مرغ و روغن در اختیار اقشار آسیب پذیر قرار گیرد. این که چه کسانی آسیب پذیر هستند و می توانند سبدهای کالا را تعریف کنند، طبق بخشنامه اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران مشخص شده است.

انتقادها و اعتراض ها به این سبدهای کالایی از همین نقطه آغاز شده است. روزنامه تهران امروز نوشته است کشاورزان و عشایر در فهرست دریافت کنندگان سبد کالا نیستند. تهران امروز همچنین نحوه توزیع این دو سبد رایگان را مبهم دانسته است.

خبرگزاری فارس نیز با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود ۷۴میلیون ایرانی، یارانه نقدی دریافت می کنند، پرسیده است چرا سبد کالا فقط در اختیار ۱۵میلیون نفر قرار خواهد گرفت؟

فارس در پاسخ به این پرسش ، خود دو سناریو را مطرح کرده و نوشته است دولت به دنیال اجرای سناریو یارانه کالایی به جای یارانه نقدی و حذف هدفمند میلیون ها نفر از دریافت آن است.

این خبرگزاری نوشته است دولت می خواهد میزان و شدت واکنش کسانی را که از دریافت سبد کالا محروم می شوند، ارزیابی کند.


روزنامه شهروند ، چاپ تهران، تحویل سبد کالا را مقدمه چینی برای غیرنقدی شدن یارانه نقدی دانسته و نوشته است دولت یازدهم به اين نتيجه قطعی رسيده است که بايد روند پرداخت يارانه نقدی عوض شود.

به نوشته این روزنامه،دولت هنوز به‌صورت رسمی رويکرد دقيق خود را برای تغيير روند هدفمندی يارانه‌ها و پرداخت يارانه نقدی اعلام نکرده ، اما شواهد و قراينی وجود دارد که نشان می‌دهد خبر حذف يک دهک از يارانه‌گيران و احتمال حذف تعداد بيشتری از دهک‌ها نخستين اقدام‌ دولت در اين مسير است.

با این همه علی طیب نیا، وزیر اقتصاد ایران، روز دوشنبه به خبرگزاری مهر گفته است سبد رایگان کالا ربطی به یارانه ها ندارد و یارانه نقدی، سال آینده کم یا حذف نخواهد شد.

طرح هدفمندی یارانه ها سه سال پیش و در دولت محمود احمدی نژاد اجرا شد.

در چهارمین سال اجرای این طرح، بسیاری از مردم می گویند یارانه نقدی ماهانه متناسب با میزان تورمی نیست که این طرح به دنبال آورده است. برخی از مقامات دولت هم پیشتر گفته اند اجرای این طرح، ماهانه ۲ هزار میلیارد تومان کسری بودجه برای دولت به همراه دارد و دولت نمی تواند بیش از این به ۷۴ میلیون ایرانی یارانه نقدی بدهد.
XS
SM
MD
LG