لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۸

عقب نشینی وزارت خارجه ایران در حمایت از دری اصفهانی: او عضو ستاد برجام نیست


بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

یکروز پس از اینکه سخنگوی قوه قضائیه ایران حکم پنج سال زندان عبدالرسول دری اصفهانی، عضو مشاور تیم مذاکره کننده ایران را تایید کرد، وزارت امور خارجه ایران به این حکم واکنش نشان داد.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه ۱۷ مهر به خبرنگاران گفت دری اصفهانی عضو ستاد برجام نیست و او از سوی ارگان دیگری به وزارت خارجه معرفی شده بود. اعضای ستاد برجام عموما از اعضای وزارت خارجه هستند و آقای دری اصفهانی عضو وزارت خارجه نبود.

وی افزود: وظیفه وزارت خارجه تحقیق و تفحص درباره روابط پنهان افراد نیست و سایر ارگان ها باید درباره روابط پنهان و ناپیدای افراد اطلاعات داشته باشند و به هنگام نیاز در اختیار وزارت امور خارجه قرار دهند.

این اظهارات سخنگوی وزارت خارجه در حالی بیان شد که سخنگوی قوه قضائیه ایران روز یکشنبه اعلام کرده بود، عبدالرسول دری اصفهانی که تابعیت کشور کانادا را نیز دارد، متهم به جاسوسی و ارائه اطلاعات به بیگانگان بوده که به دلیل این اتهام به پنج سال زندان محکوم شده است.

سال گذشته بازداشت آقای دری اصفهانی توسط ماموران سپاه پاسداران و آزاد شدن او به قید وثیقه خبرساز شد. چهره های تندروی مجلس از جمله کریمی قدوسی نماینده مشهد او را به جاسوسی متهم کردند اما طرفداران دولت طرح موضوع را در حالیکه دادگاهی برگزار نشده، محکوم کردند.

سرانجام وزیر اطلاعات در مجلس اعلام کرد که از نظر کارشناسان وزارت اطلاعات، عبدالرسول دری اصفهانی جاسوسی نکرده است.همان هنگام، وزارت امور خارجه نیز به طرح اتهام جاسوسی علیه آقای دری اصفهانی به شدت انتقاد کرد، اما به نظر می رسد حالا پس از قطعی شدن حکم دادگاه، از موضع خود عقب نشینی کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران با تاکید بر اینکه این وزارتخانه مسئول تحقیق و تفحص از افراد نیست و آقای دری اصفهانی هم از سوی یک ارگان دولتی دیگر معرفی شده بود، سعی کرد مسئولیت وزارت خارجه در این موضوع را رد کند.

با این حال، بهرام قاسمی تاکید کرد که آقای دری اصفهانی کارشناس امور بانکی و اقتصادی بوده و چندین دهه در نهادهای مختلف جمهوری اسلامی سابقه داشته است. او تاکید کرد که آقای دری به عنوان کارشناس اقتصادی در مقاطعی با تیم مذاکره کننده هسته ای همکاری داشت و بازگشت یک میلیارد و هفتصد میلیون یورو از دارایی های ایران در جریان اجرای برجام حاصل بخشی از تلاش های او بود.

دستگیری افراد به اتهام جاسوسی و عامل نفوذ که طی سالهای اخیر توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران صورت گرفته است، پس از اینکه رهبر جمهوری اسلامی نسبت به نفوذ دشمن به مراکز تصمیم گیری و تصمیم سازی، هشدار داد شدت گرفت. در پی این هشدار، سپاه پاسداران تعدادی از روزنامه نگاران را بازداشت کرد.

منتقدان اما معتقدند که این واژه به ابزاری برای تسویه حساب سیاسی تبدیل شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG