لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۵

۱۰ سال زندان برای کارمند وزارت خارجه ایران به اتهام جاسوسی


سخنگوی قوه قضاییه ایران روز یک‌شنبه خبر داد که یک کارمند وزارت امورخارجه ایران به اتهام جاسوسی به ده سال زندان و پرداخت ۲۷۰ هزار دلار جریمه نقدی محکوم شده است.

غلامحسین محسنی اژه‌ای در نشست خبری خود گفت که کمال امیربیک، کارمند وزارت امورخارجه در دادگاه بدوی به ده سال زندان محکوم شده بود که این حکم در دادگاه تجدیدنظر هم تایید شد.

سخنگوی قوه قضاییه توضیحات بیشتری درباره اتهام‌های این فرد یا سابقه و سمت او در وزارت امورخارجه نداد. اما برخی رسانه‌های خبری نوشته‌اند که او سابقه فعالیت در سفارت‌خانه‌های ایران در ترکیه و ونزوئلا را دارد.

هم‌زمان بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران، گفت خبر محکومیت این فرد «موضوع تازه‌ای» نیست. به گفته قاسمی، کمال امیربیک «سال ۹۴ بازداشت و در اوایل سال ۹۵ محکوم» شده بود و «اواخر همان سال هم در دادگاه تجدیدنظر از تخفیف در برخی مجازات‌ها برخوردار» شد.

نزدیک به یک سال پیش عبدالرسول دری اصفهانی، از اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران هم از سوی قوه قضاییه به پنج سال زندان محکوم شد. اتهام او از سوی دادگاه جاسوسی عنوان شد، اما وزارت اطلاعات اعلام کرد که بر اساس نظر کارشناسان این وزارتخانه، دری اصفهانی جاسوس نبوده است. دری اصفهانی تابعیت دوگانه ایرانی - کانادایی دارد.

ماه گذشته هم اژه‌ای از محکوم شدن فردی دو تابعیتی به نام «توکلی» به اتهام جاسوسی خبر داد. او بدون توضیح درباره سابقه و فعالیت‌های این فرد، گفت که حکم توکلی قطعی شده و او به هشت سال و نیم زندان محکوم شده است. اژه‌ای گفت که اموال این فرد هم به ارزش ۴۸ هزار دلار ضبط شده است.

سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، گفته بود این افراد «معمولا توامان برای آمریکا و اسرائیل» فعالیت می‌‌کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG