لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۵

واکنش تشکل‌های فرهنگیان به لایحه بودجه ۱۴۰۳: فشار بیشتر بر معلمان و بازنشستگان است


تجمع معلمان و فرهنگیان ارومیه، در مقابل ساختمان اداره کل آموزش و پرورش این استان
تجمع معلمان و فرهنگیان ارومیه، در مقابل ساختمان اداره کل آموزش و پرورش این استان

سه تشکل فرهنگیان در ایران با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که لایحه بودجه ۱۴۰۳ فشار را بر معلمان و بازنشستگان بیشتر می‌کند.

دبیران کل سه تشکل فرهنگی به نام‌های «انجمن اسلامی معلمان ایران»، «سازمان معلمان ایران»، و «مجمع فرهنگیان ایران اسلامی» در این بیانیه که روز ۱۱ دی منتشر شد، مهم‌ترین ایراد بودجه سال ۱۴۰۳ را «عدم اختصاص ردیف مستقل به بودجه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و استمرار رتبه‌بندی معلمان با منبع مالی پایدار» اعلام کرده‌اند.

براساس پیش‌نویس لایحه بودجه ۱۴۰۳، قرار است یک درصد به مالیات‌ها اضافه شود و پرداخت حقوق معوقه بازنشستگان و اعتبارات معلمان از مبلغی که این یک درصد به خزانه برمی‌گرداند، پرداخت شود.

این تشکل‌های فرهنگی در این بیانیه با انتقاد از حواله دادن مطالبات‌ فرهنگیان به «مالیاتی که در خزانه نیست» اعلام کرده‌اند «منوط کردن پرداخت حقوق و اعتبارات اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و استمرار رتبه‌بندی معلمان به افزایش ١ درصد مالیات ارزش افزوده، در تعلیق بردن بزرگترین وعده دولت مبنی بر همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و استمرار رتبه‌بندی معلمان در سال ١۴٠٣ است.»

این سه تشکل فرهنگی هشدار دادند که اجرای رتبه‌بندی به شکل فعلی، بیشتر به بی‌عدالتی منجر شده است و تصویب بودجه فعلی ظلم مضاعفی در حق معلمان شاغل و بازنشستگان خواهد بود.

این بیانیه با طرح این مطالبه که بودجه مرتبط با بازنشستگان باید به دو برابر افزایش پیدا کند، تشریح می‌کند که در این لایحه «مبلغ ۵۰ همت برای اجرای ۴۰ درصد همسان سازی حقوق بازنشستگان به صورت غیر قطعی در نظر گرفته شده؛ در حالی‌که که اجرای این بند به حداقل ۱۰۰ همت [هزار میلیارد تومان] اعتبار نیاز دارد» در ادامه این بیانیه از مقامات دولتی خواسته شده است که آیین‌نامه اجرایی ماده ۸۵ قانون مدیریت خدمات کشوری به منظور بیمه تکمیلی هماهنگ و یکنواخت برای شاغلین، تدوین و تصویب شود.

این سه تشکل فرهنگی بار دیگر تاکید کردند که مطالبات اصلی آنها که می‌باید در لایحه ۱۴۰۳ در بندهای مستقلی پیش بینی شود؛ پرداخت معوقات رتبه‌بندی به بازنشستگان مشمول قانون‌رتبه بندی معلمان و همچنین پرداخت کلیه مطالبات و‌معوقات بازنشستگان کشوری است.

تعیین بودجه مناسب برای رتبه‌بندی معلمانی و تعیین اعتبار مناسب برای اداره مناسب و با کیفیت آموزش و پرورش کشور در همه زمینه‌ها به میزان حداقل ۴ درصد از برآورد تولید ناخالص ملی در سال ۱۴۰۳، از دیگر مطالبات تشکل‌های فرهنگی از لایحه بودجه سال آینده است.

فرهنگیان طی این بیانیه هشدار داده‌اند که در صورت بی‌توجهی و تکرار مجدد بدقولی‌های چند باره دولت در تامین هزینه‌های یاد شده «در سال آینده با مشکلات بسیار جدی مواجه خواهیم شد که اعتمادسوز است و بیش از پیش به شکاف بین فرهنگیان، بازنشستگان و حاکمیت دامن خواهد زد.»

اعتراض اصلی به لایحه بودجه ۱۴۰۳ از سوی فرهنگیان، افزایش مالیات یک‌درصدی برای جبران بدهی حکومت به فرهنگیان و بازنشستگان است.

پیشتر کانون صنفی معلمان ایران با طرح این پرسش که اگر ادعای افزایش مالیات‌ها با هدف تامین منابع برای پرداخت به بازنشستگان درست باشد، چرا همه درآمد ناشی از این افزایش یک‌درصدی به بازنشستگان اختصاص نمی‌یابد، خطاب به حکومت افزود: «چرا تلاش می‌کنید در سالی که با افزایش سهم مالیات در بودجه، در شرایط بحرانی اقتصادی که ایجاد کرده‌اید، فشار مضاعفی را بر دوش همه اقشار ملت تحمیل می‌کنید و از جیب شاغل و بازنشسته بیرون آورده، آن‌گاه هزینه‌کرد آن را به نام بازنشسته تمام می‌کنید.»

کانون صنفی معلمان ایران ضمن اعلام پشتیبانی کامل از حقوق قانونی بازنشستگان و همچنین حق اعتراض آنان به شکل تجمعات قانونی، از دولت و مجلس خواست برای یک‌بار هم که شده، «بدون ترفندهای تبلیغاتی و دروغین» به تامین کامل نظر بازنشستگان اقدام کنند.

در سالیان اخیر، بازنشستگان کشوری شامل فرهنگیان بازنشسته، همراه با بازنشستگان تامین اجتماعی، مخابرات و فولاد در اعتراض به شرایط سخت معیشتی خود و خانواده هایشان بارها تجمع‌های اعتراضی برگزار کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG