لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۳

سفارت جمهوری اسلامی در مادرید: شهروند بازداشت‌شده اسپانیایی در ایران آزاد شد


سانتیاگو سانچز، در حال پیاده‌روی در سلیمانیه، کردستان عراق. سپتامبر ٢٠٢٢
سانتیاگو سانچز، در حال پیاده‌روی در سلیمانیه، کردستان عراق. سپتامبر ٢٠٢٢

سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا روز یکشنبه اعلام کرد یک شهروند اسپانیایی بازداشت شده در ایران آزاد شده است.

این شهروند اسپانیایی که سانتیاگو سانچز کوگدور نام دارد گردشگری بود که اندکی پس از ورودش به ایران در اکتبر ۲۰۲۲، زمان اعتراضات پس از کشته شدن مهسا امینی، بازداشت شد.

سانتیاگو سانچز کوگدور در شرایطی بازداشت شد که مهسا امینی به اتهام نداشتن حجاب مورد نظر جمهوری اسلامی از سوی گشت ارشاد در تهران بازداشت شد و در پی کشته شدن او، اعتراضات سراسری در ایران آغاز شده بود.

خانواده مهسا امینی می‌گویند او بر اثر ضرب و جرح ماموران گشت ارشاد به کما رفت و جان باخت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سفارت جمهوری اسلامی ایران، از آزادی شهروند اسپانیایی ابراز «خوشحالی» کرد وافزود آزادی او «در بحبوحه روابط دوستانه و تاریخی بین دو کشور و مطابق با قانون صورت می گیرد.»

به گفته سفارت جمهوری اسلامی، سانتیاگو سانچز کوگدور، تنها شهروند اسپانیایی بازداشت شده در ایران است.

سانچز کوگدور که هوادار فوتبال است در ژانویه ۲۰۲۲ سفری طولانی با پای پیاده برای رفتن به قطر و حضور در جام جهانی آغاز کرده بود.

خانواده او چند هفته پیش از شروع مسابقات گفتند دیگر نتوانسته‌اند با او تماس بگیرند.

این گردشگر در آخرین پیام او که ماجراجویی‌هایش را در اینستاگرام مستند می‌کرد نوشته بود که در روستایی در شمال عراق است و به سمت مرز ایران می‌رود.

یک پیام صوتی برای خانواده‌اش که بعدها از یک شبکه تلویزیونی پخش شد، حاکی از آن بود که او در تهران است و می‌خواهد به بندرعباس برود و از آنجا قصد دارد با قایق به قطر برود.

مادر این گردشگر در اواخر اکتبر به خبرگزاری فرانسه گفت خانواده چند روز بعد از طریق وزارت خارجه اسپانیا از بازداشت او در ایران آگاه شدند.

به گفته خبرگزاری فرانسه، جمهوری اسلامی بیش از ۱۰ شهروند غربی را نگه داشته است.

دولت ها و سازمان‌ های غیردولتی جمهوری اسلامی را متهم می کنند که از این افراد به عنوان ابزار چانه زنی در روابط خارجی استفاده می کند.

XS
SM
MD
LG