لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۸

محدودیت برای ملی‌پوش فوتسال بانوان؛ بی‌حجابی در خارج، خط خوردن دائمی از تیم ملی


شیوا امینی در خارج از ایران و در زمان حضور در تیم ملی فوتسال ایران
شیوا امینی در خارج از ایران و در زمان حضور در تیم ملی فوتسال ایران

شیوا امینی، ملی پوش فوتسال بانوان ایران می گوید بخاطر انتشار عکس های بی حجاب در خارج از کشور، از سوی مقام های فدراسیون فوتبال و حراست برای همیشه از تیم ملی خط خورده است.

این بازیکن فوتسال با انتشار عکسی از خود در شرح ماجرا نوشته «ما این همه سکوت و صبوری تحمل می کنیم حجاب سفت و سخت رو درست مثل موميايي شده ها بازي مي كنيم که مدال بیاریم و هی می گیم مهم نیست.»

او درباره دلیل خط خوردن از تیم ملی گفته: «همه ی تلاش هام روکردم تا از طریق تماس و مکالمه با فدراسیون بانوان و حراست راه خودم رو باز کنم که به خاطر حجاب حذف نشم ولی اینها فقط ته دل آدم رو خالی می کنن و می گن شخصی و خصوصی نداریم وقتی ملی پوش بودی باید توی پیج شخصی و یواشکی خودت هم با حجاب باشی.بی رحمیه.»

اظهارات این ملی پوش فوتسال بانوان ایران با واکنش فدراسیون فوتبال ایران مواجه شده است. در بیانیه فدراسیون فوتبال ادعا شده که وی از سال ۸۹ عضو تیم ملی نبوده و خط خوردن او بخاطر بی حجابی نیست.

خانم امینی در مطلب خود در اینستاگرام نگفته که تازه از تیم ملی خط خورده، یا همان موقع اما او در واکنش به بیانیه فدراسیون فوتبال گفته تمام فایل های گفتگو با مسولان حراست و فدارسیون رو پخش میکنم تا ببینید پشت پرده چه چیزهایی براشون مهمه و چه فشارهایی هست.

حجاب در خارج از ایران اجباری نیست

آیا حضور زنان ورزشکار ایرانی بدون حجاب در خارج از ایران، منع قانونی دارد؟

برخی فعالان مدنی و هنرمندان از جمله ترانه علیدوستی، ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی در خصوص الزام به حجاب شرعی را به اشتراک گذاشته اند که می گوید حجاب در خارج از کشور موضوعیت ندارد.

با این حال، مقام های تصمیم گیر ورزش در ایران، اگر ورزشکار زنی در خارج حجاب نگذارد با او برخورد می کنند.

برخی از ورزشکاران زن می گویند حراست و نهادهای امنیتی بعد از حضور آنها در خارج، آنها را احضار و بعضا به خاطر بی حجابی و حتی کم حجابی با آنها برخورد کرده اند.

ماجرای ادامه دار ورزشکاران زن و حجاب

حجاب اجباری ورزشکاران زن و بعد بی حجابی آنها در خارج از کشور، بارها موجب برخورد فدراسیون های ورزشی جمهوری اسلامی با ورزشکاران شده است.

فروردین ماه، فدراسیون بولینگ و بیلیارد ایران چند تن از بیلیارد بازان زن را به دلیل آنچه رعایت نکردن «شئونات اسلامی» نامید، به مدت یکسال از شرکت در مسابقات محروم کرد.

اسفندماه گذشته هم درسا درخشانی، شطرنج بازی که بدون حجاب در در مسابقات شطرنج اسپانیا شرکت کرده بود، از حضور در تیم ملی ایران محروم شد.

XS
SM
MD
LG