لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۹

تیراندازی دوباره از کلانتری به سوی معترضان در سیستان و بلوچستان؛ ۶ کشته و زخمی در «فنوج»


تیراندازی دوباره از کلانتری به سوی معترضان در سیستان و بلوچستان؛ ۶ کشته و زخمی در «فنوج»
تیراندازی دوباره از کلانتری به سوی معترضان در سیستان و بلوچستان؛ ۶ کشته و زخمی در «فنوج»

در پی اقدام ماموران به زیر گرفتن چهار جوان بلوچ‌ در شهر «فنوج» سیستان‌ و‌ بلوچستان، مردم در مقابل کلانتری تجمع اعتراضی برگزار کردند که با تیراندازی ماموران کلانتری مواجه و سه تن مجروح شدند.

سازمان حقوق بشری «حال وش» اعلام کرد شامگاه سه‌شنبه ۵ اردیبهشت، ماموران انتظامی در شهرستان «فنوج» راکبان دو دستگاه موتور سیکلت را زیر گرفتند که سه نفر از آنها به‌شدت مجروح شدند و یک نفر دیگر جان خود را از دست داد.

براساس گزارش «حال‌وش» بعد از این اقدام ماموران، مردم شهر در مقابل مقر نیروی انتظامی تجمع اعتراضی برگزار کردند که با تیراندازی ماموران کلانتری روبرو شدند، در پی این تیراندازی نیز سه شهروند معترض زخمی شدند.

«حال‌وش» هویت فرد جان‌باخته در تعقیب و گریز با ماموران را «سمیر گردهانی» ۱۶ ساله فرزند آسا و اهل فنوج عنوان و اعلام کرد در پی این حوادث تعداد زیادی خودروی نظامی سپاه پاسدارن از شهرستان ایرانشهر عازم فنوج شده‌اند.

خبرگزاری‌های حکومتی اما به نقل از معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی سیستان و بلوچستان اعلام کردند «دو دستگاه موتورسیکلت در حوالی میدان منابع طبیعی شهرستان فنوج با یکدیگر برخورد کردند که منجر به فوت یک نفر و مجروحیت دو نفر دیگر شد و با حضور ماموران پلیس در صحنه، عده‌ای با طرح شائبه بروز حادثه بر اثر برخورد خودروی انتظامی با موتورسیکلت سواران، جو را متشنج کردند.»

این خبرگزاری‌ها در عین حال به نقل از علی رحیمی نوشتند که فرمانده انتظامی استان به منظور بررسی نقش ماموران پلیس در بروز این حادثه تیم‌هایی از کارشناسان را مامور رسیدگی به حادثه کرده تا در اسرع وقت نتیجه را اعلام و در صورت تقصیر ماموران با آنان طبق مقررات و قوانین برخورد کنند.

خبرگزاری فارس هم نوشت: «در پی این حادثه، برخی از معترضان سنگ و شیشه به سمت ساختمان کلانتری پرتاب کردند و پلیس برای متفرق کردن این افراد مجبور به تیراندازی هوایی شد.»

جمعه ۸ مهر سال ۱۴۰۱ همزمان با اعتراضات سراسری مردم در ایران و به دنبال تجمع اعتراضی گروهی از معترضان در زاهدان بعد از نماز جمعه، گروهی از نمازگزاران به سوی کلانتری ۱۶ زاهدان حرکت و در آنجا تجمع کردند و شعارهای ضدحکومت سر دادند که در پی آن ماموران از داخل کلانتری، به سوی معترضان شلیک کردند. در این حادثه بیش از ۱۰۰ معترض جان باختند و شمار زیادی زخمی شدند.

از آن تاریخ تاکنون مردم شهر زاهدان هر جمعه به طور مداوم راهپیمایی ضدحکومتی برپا می‌کنند.

XS
SM
MD
LG