لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۹

واکنش سپیده قلیان به حکم ۱۵ ماه حبس: می‌ارزید و فدای سر ملت‌مان


سپیده قلیان | آمنه سادات ذبیح پور
سپیده قلیان | آمنه سادات ذبیح پور

سپیده قلیان، فعال مدنی و زندانی سیاسی، روز شنبه ۱۱ شهریور، در واکنش به صدور حکم ۱۵ ماه حبس برای او گفته است: «می‌ارزید. فدای سر ملتمون.»

مهدی قلیان، برادر خانم قلیان، واکنش او به حکم دادگاه را در پستی اینستاگرامی در روز شنبه منتشر کرده است. حکم دادگاه در ارتباط با شکایت آمنه‌سادات ذبیح‌پور، که از سوی مخالفان حمهوری اسلامی و کاربران شبکه‌های اجتماعی «بازجو - خبرنگار» شهرت یافته، صادر شده است.

به گفته آقای قلیان، خواهرش پیش از این، دلیل حضورش در دادگاه را «نه اکیدا برای دفاع از خود» بلکه «برای مقاومت» و «آنچه مردم با جنبش خود به دست آورده‌اند»، توصیف کرده بود.

مهدی قلیان با انتشار حکم دادگاه همچنین از دستور قاضی برای محاکمه خواهرش به دلیل «کشف حجاب» و اتهام «واهی فراهم آوردن موجبات فساد و فحشا» خبر داده است.

پس از خودداری سپیده قلیان از پوشیدن حجاب اجباری در جلسه دادگاه روز ۳۱ مرداد قاضی پرونده اعلام کرده بود که برای او «برای بار دوم قرار مجرمیت صادر می‌کند.»

از سوی دیگر، آمنه‌سادات ذبیح‌پور با اعلام خبر حکم دادگاه، از تنظیم شکایتی جدید علیه سپیده قلیان خبر داد.

او حکم فعلی دادگاه درباره خانم قلیان را مربوط به پرونده سال ۹۸ و آنچه اتهامات «دروغ، تهمت و نشر اکاذیب» نامید، دانسته و نوشته است که درباره اتهاماتی که سپیده قلیان در سال گذشته علیه او مطرح کرد، باز هم شکایت خواهد کرد.

در پی شهادت سپیده قلیان درباره حضور آمنه‌سادات ذبیح‌پور در جلسات بازجویی و مراحل تولید برنامه تلویزیونی «طراحی سوخته» در سال ۹۷، این خبرنگار تلویزیون حکومتی جمهوری اسلامی از او شکایت کرده بود.

این در شرایطی است که به نوشته مهدی قلیان، آمنه‌سادات ذبیح‌پور در آخرین جلسه دادگاه خواهرش، در مقابل پرسش وکلای سپیده قلیان درباره «ساخت مستند طراحی سوخته، پاسخی نداشت.»

سپیده قلیان که به دلیل سردادن شعار «خامنه‌ای ضحاک، می‌کشیمت زیر خاک» در اسفند سال گذشته به دو سال حبس محکوم شد، اکنون در زندان به سر می‌برد.

این فعال مدنی زندانی به رغم زندانی بودنش همچنان با ارسال نامه و امضای بیانیه‌ها به فعالیت‌های مدنی و حقوق بشری خود ادامه داده است.

پیش از این، دفتر حقوق بشر و دموکراسی وزارت امور خارجه ایالات متحده، در اسفند سال گذشته خواستار آزادی فوری سپیده قلیان، مدافع حقوق بشر زندانی در ایران شده بود.

XS
SM
MD
LG