لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۳

سردار جزایری: صلاحیت تیم مذاکره کننده ایران فقط در حوزه هسته‌ای است


در حالیکه خبرگزاری‌ها از ابراز تمایل هیات مذاکره کننده هسته‌ای ایران برای گفت و گو با ایالات متحده درباره نحوه مقابله با گروه افراطی دولت اسلامی(داعش) خبر دادند یک فرمانده عالی رتبه نیروهای مسلح ایران گفت که تیم مذاکره کننده ایران چنین اختیاری ندارد.

سردار مسعود جزایری، معاون ستاد کل نیروهای مسلح ایران، درباره مذاکره هیات‌ وزارت خارجه ایران با کشورهای ۱+۵ درباره چگونگی مقابله با داعش در گفت و گو با شبکه العالم گفت: «هیأت ایرانی مذاکره کننده در امور هسته‌ای فقط صلاحیتش در مورد مباحث هسته‌ای است.»

این سخنان سردار جزایری در حالیست که روز یکشنبه خبرگزاری رویترز در گزارش مفصلی به نقل از یکی از دیپلماتهای ایرانی که نخواست نامش فاش شود نوشت که ایران آمادگی دارد در مقابله با داعش با ایالات متحده و هم‌پیمانانش همکاری کند اما در مقابل انتظار دارد طرف مقابل در مورد برنامه غنی‌سازی اورانیوم در ایران نرمش بیشتری از خود نشان دهد.

از سوی دیگر، در پایان گفت و گوهای دوجانبه وزرای خارجه ایران و ایالات متحده، اعلام شد که طرفین درباره موضوع مقابله با داعش نیز گفت و گو کرده‌اند.

ایالات متحده و متحدانش در نشستی در پاریس توافق کردند تا برای مقابله با شبه نظامیان سنی دولت اسلامی، به دولت عراق و پیشمرگه‌های کرد کمک کنند. ایالات متحده حضور ایران در آن نشست را مناسب ندانست اما بعدا جان کری اعلام کرد که تهران می‌تواند در مقابله با داعش نقش مثبتی بازی کند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران پیشتر اعلام کرده بود که تمام برنامه تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات هسته ای با هماهنگی رهبر ایران و با مشورت با او اجرا می شود.

XS
SM
MD
LG