لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۹

مادر یکی از کشته‌های اعتراضات ۸۸ به زندان محکوم شد


شهناز اکملی، مادر مصطفی کریم بیگی
شهناز اکملی، مادر مصطفی کریم بیگی

شهناز اکملی، مادر مصطفی کریم بیگی ، از کشته‌شدگان در اعتراضات مردمی عاشورای ۱۳۸۸ از سوی یک شعبه دادگاه انقلاب به یک سال زندان و محرومیت از عضویت در فضای مجازی محکوم شد.

خانم اکملی که در هشت سال گذشته همواره به دنبال دادخواهی و یافتن عوامل کشتن فرزندش بود از سوی قاضی احمدزاده، رئیس شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به یکسال زندان محکوم شد.

به گزارش وب سایت های حقوق بشری ایران، اتهام او «فعالیت تبلیغی علیه نظام» عنوان شده است.

فرزند او، مصطفی کریم بیگی در اعتراضات مردمی موسوم به جنبش سبز در تاریخ ششم دی ماه که مصادف با عاشورا بود، از ناحیه سر مورد اصابت گلوله قرار گرفت و کشته شد. آن اعتراضات، در ادامه تجمع های معترضان بعد از انتخابات خرداد ۸۸ بود که حکومت محمود احمدی نژاد را پیروز انتخابات اعلام کرد. کمی بعد از عاشورای ۸۸، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، نامزدهای رقیب احمدی نژاد در خانه های شان زندانی شدند.

خبر محکومیت خانم اکملی در حالی منتشر شده که ۶ بهمن سال گذشته ماموران با مراجعه به منزل او، تعدادی از وسایل خانه را ضبط کرده و خانم اکملی را به مکان نامعلومی منتقل کرده بودند.

نیروهای امنیتی به خانواده کریم‌ بیگی اجازه ندادند تا پیکر فرزندشان را در تهران دفن کنند و مزار مصطفی در شهریار استان البرز قرار دارد.

خانم اکملی در سال‌های گذشته همواره تحت فشارقرار گرفته تا مراسم سالگرد پسرش را برگزار نکرده و درباره قربانیان جنبش سبز و زندانیان سیاسی اظهارنظر نکند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG