لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۹

ماجرای اسیدپاشی‌های مشکوک در اصفهان


خبرگزاری ایسنا روز پنجشنبه گزارش داد یک زن جوان در اصفهان، در حالی که سوار خودرو بود، توسط مهاجمان ناشناس موتورسوار با اسید مورد حمله قرار گرفت.

ایسنا می‌نویسد گرچه دلیل اصلی این حمله مشخص نشده است، اما از چندی پیش در شبکه‌های اجتماعی مطالبی با محتوای تهدید زنان بد‌حجاب در اصفهان به اسیدپاشی منتشر می‌شود.

یک شاهد عینی به خبرگزاری ایسنا گفته است زنی که مورد حمله قرار گرفت، به اعتقاد او حجابی معمولی داشت و این چندمین موردی است که زنان در اصفهان توسط اسید مورد حمله قرار می‌گیرند.

مقامات اصفهان وعده داده‌اند عاملان این حمله بزودی شناسایی و معرفی خواهند شد؛ اما تاکنون عامل یا عاملان موارد اسیدپاشی قبلی به صورت زنان جوان اصفهانی شناسایی نشده‌اند.

بر اساس قوانین جمهوری اسلامی، رعایت حجاب اسلامی در ایران برای همه بانون، مسلمان، غیرمسلمان، ایرانی یا خارجی، اجباری است و از جمله موارد عمده مورد مناقشه میان بخشی از جامعه زنان ایران با حکومت از انقلاب ۱۳۵۷ به این طرف بوده است.

در ماه‌های اخیر نیز مساله رعایت آنچه مقامات حکومتی ایران حجاب اسلامی می‌نامند، خبرساز شده است. از انتقادهای گسترده امامان جمعه و طرح برخورد با این افراد در مجلس گرفته، تا فعالیت گروه‌هایی که برخورد فیزیکی را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

گروه انصار حزب‌الله اخیراً اعلام کرده بود که فعالیت‌های خود را در این زمینه از سر خواهد گرفت. راه اندازی دوباره گشت‌های موتوری، مبارزه با آنچه که «بد حجابی» خوانده می‌شود، و نیز برپایی تجمعات اعتراضی، بخشی از فعالیت‌های اخیر این گروه بوده که به گفته رهبرانش در راستای امر به معروف و نهی از منکر صورت می‌گیرد.

وزیر کشور بطور رسمی اعلام کرده است که اینگونه فعالیت‌ها، باید در چارچوب قانون صورت بگیرد؛ هرچند گروه انصار حزب‌الله مورد حمایت گروه‌های پرنفوذی در سطوح بالای بدنه حاکمیت ایران هستند.

XS
SM
MD
LG