لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۶

وزارت اطلاعات: مذاکره برای تبادل زندانیان با آمریکا توسط ما انجام شد نه سپاه


یک مقام وزارت اطلاعات در واکنش به سخنان جانشین رئیس سازمان اطلاعات سپاه درباره نقش این سازمان در برخی از پرونده‌های امنیتی، اعلام کرد که مذاکرات برای تبادل جیسون رضائیان و دریافت دارایی‌های ایران، بوسیله وزارت اطلاعات انجام شد.

این مقام امنیتی روز یکشنبه هشتم اسفند به خبرگزاری ایسنا گفت که مدیریت مذاکرات برای تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا، از جمله جیسیون رضائیان و دریافت یک میلیارد و ۷۱۰ میلیون دلار از آمریکا، از سوی شورای عالی امنیت ملی به وزارت اطلاعات سپرده شد و کلیه مراحل آن توسط نماینده وزارت اطلاعات با همکاری بانک مرکزی و دفتر حقوقی ریاست جمهوری انجام گرفت.

این در حالیست که حسین نجات، جانشین رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران دو روز پیش گفته بود که در جریان مذاکرات برای تبادل زندانیان، سپاه پاسداران به طرف آمریکایی گفت که سپاه حاضر است جیسون رضائیان را تحویل دهد اما آمریکا باید دارایی‌های ایران را بازگرداند.

این سردار سپاه که در مراسمی در بوشهر سخن می‌گفت، به نقش سپاه در چند عملیات امنیتی دیگر اشاره کرد که آنها نیز از سوی مقام وزارت اطلاعات رد شد.

آقای نجات گفت که در جریان دستگیری عبدالمالک ریگی این مامور سپاه بود که حضور ریگی در هواپیما را اطلاع داد و در جریان دستگیری ۱۵ تروریست در آستانه راهپیمایی ۲۲ بهمن، سازمان اطلاعات سپاه با وزارت اطلاعات همکاری کرد تا این افراد دستگیر شدند.

این در حالیست که مقام وزارت اطلاعات توضیح داد تیمی تروریستی که به قصد عملیات وارد ایران شده بود از آغاز تا پایان منحصراً توسط وزارت اطلاعات شناسایی شد و عناصر آن توسط وزارت اطلاعات دستگیر شدند.

او همچنین اعلام کرد که دستگیری ریگی در پی اطلاع رسانی منبع وزارت اطلاعات و فرود آن در ایران را با همکاری نیروی هوایی ارتش صورت گرفت.

مذاکرات برای آزادی آمریکاییان ایرانی تبار از زندان های ایران و تبادل آنها با چند زندانی ایرانی در آمریکا، در جریان مذاکرات هسته ای صورت گرفت.

این برای اولین بار است که به طور رسمی به نقش وزارت اطلاعات در مذاکرات با تیم آمریکایی برای مبادله زندانیان و آزاد شدن دارایی های ایران اشاره شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG