لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۳

شورای آموزش و پرورش: یادگیری عربی «اجباری» و انگلیسی «اختیاری» است


آرشیو.
آرشیو.

دولت ابراهیم رئیسی یادگیری زبان انگلیسی و چند زبان دیگر را در مدارس، اختیاری اعلام کرد ولی تاکید شده است که یادگیری زبان عربی، به عنوان «زبان قرآن»، اجباری است.

فاطمه رمضانی، دبیر کمیسیون برنامه درسی و تربیتی شورای عالی آموزش و پرورش، روز یکشنبه ۲۵ تير، گفت: دانش‌آموزان بین انگلیسی، فرانسه، آلمانی، ایتالیایی، روسی، اسپانیایی، چینی و عربی باید دست به انتخاب بزنند.

او به خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، گفت «آموزش زبان عربی به عنوان زبان قرآن در دوره اول و دوم متوسطه اجباری است» و سپس «دانش‌آموزان می‌توانند با هدف ارتباط با افراد عرب زبان و تسلط بیشتر به مکالمه از بین زبان‌های ارائه شده، عربی را انتخاب کنند.»

تسنیم این تصمیم را «ایجاد تنوع در آموزش زبان‌های خارجه بر اساس نیاز و تقاضای جدید دانش‌آموزان» خواند ولی درباره این «نیاز و تقاضای جدید دانش‌آموزان» توضیحی نداد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در اردیبهشت ۱۳۹۵ «اصرار بر ترویج زبان انگلیسی» را «یک کار ناسالم» خوانده و گفته بود «در کشورهای دیگر، جلوی نفوذ و دخالت و توسعه‌ زبان بیگانه را می‌گیرند.»

او اما در همان سخنرانی گفته بود که «زبان‌های دیگر مثل اسپانیولی، فرانسه، آلمانی و کشورهای شرقی هم زبان علم‌اند.»

زبان‌های خارجی مانند فرانسه و آلمانی در دانشگاه‌ها تدریس می‌شوند.

بر اساس گزارش برخی رسانه‌ها، بسیاری از دانش‌آموزان در ایران در گذشته، از کیفیت پائین زبان‌های خارجی، به ویژه عربی در مدارس شکایت داشته‌ و گفته‌اند که کمکی به آنها در مطالعه مطالب روز عربی نکرده است.

به رغم این موضوع، فاطمه رمضانی با اشاره به اینکه دولت فکری برای تامین نیروی آموزش این زبان‌ها در مدارس کرده است، گفت: «اگر معلمان مورد نیاز فراهم نبودند از آموزش غیرحضوری» استفاده خواهد شد.

با این حال، فاطمه رمضانی گفت« «تعداد دانش‌‌آموزان داوطلب سایر زبان‌های خارجه زیاد نیست که بتوان کلاس درس مستقل تشکیل داد.»

زبان انگلیسی به عنوان زبان ارتباط مردم سراسر جهان شناخته می‌شود. همچنین بسیاری از پژوهشگران در جهان مقالات خود را به زبان انگلیسی منتشر می‌کنند.

شماری از خانواده‌های چینی نیز پیشتر فرزندان خود را نزد معلمانی که از آمریکا به چین رفتند فرستاده‌اند تا زبان انگلیسی را آنها به فرزندانشان بیاموزند.

XS
SM
MD
LG