لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۸

دستگیری بیش از ۴۰ نفر در سوئد به دنبال تداوم درگیری‌های مرتبط با «تجمع قرآن‌سوزی»


از آغاز خشونت‌ها، خودروهای متعددی به آتش کشیده شده و به اموال عمومی خسارت‌های زیادی وارد شده است (رویترز - ۱۷ آوریل ۲۰۲۲)
از آغاز خشونت‌ها، خودروهای متعددی به آتش کشیده شده و به اموال عمومی خسارت‌های زیادی وارد شده است (رویترز - ۱۷ آوریل ۲۰۲۲)

پلیس سوئد می‌گوید که در خلال درگیری‌های مرتبط با برنامه‌ای برای قرآن‌سوزی در آن کشور بیش از چهل نفر دستگیر شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پلیس سوئد روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای ضمن اعلام این خبر افزود که هشت نفر در شهر نورکوپینگ و ۱۸ نفر نیز در شهر لینگوپینگ بازداشت شده‌اند. هر دو شهر در شرق سوئد و در همسایگی یکدیگر قرار دارند.

درگیری‌ و ناآرامی در شهرهای مختلف سوئد به دنبال بروز خشونت در یک برنامه با هدف سوزاندن قرآن از روز پنجشنبه ۲۵ فروردین ادامه دارد.

در این روز راسموس پالودان، رهبر یک حزب راست‌گرا در دانمارک، همراه با حامیان خود در شهر نورکوپینگ در شرق سوئد با هدف قرآن‌سوزی تجمع کردند که این تجمع به خشونت کشیده شد.

پالودان که به داشتن دیدگاه‌های ضداسلام معروف است تابستان ۱۳۹۹ قصد قرآن‌سوزی در مالموی سوئد را داشت، اما سوئد تا دو سال به او اجازه ورود به این کشور را نداد. او به دلیل تابعیت سوئدی پدرش سرانجام توانست شهروندی سوئد را بگیرد و از این سد عبور کند.

راسموس پالودان که سابقه سوزندان قرآن در کپنهاگ، پایتخت دانمارک، را دارد، پیشتر هدف از اجرای چنین برنامه‌هایی را بیدار کردن مردم سوئد عنوان کرده بود.

از زمان بروز این تنش در روز پنجشنبه تا کنون دست‌کم ۲۶ تن از نیروهای پلیس و ۱۴ تن از شهروندان زخمی شده‌اند. معترضان علاوه بر به آتش کشیدن خودروهای متعددی در این کشور، به اموال عمومی بسیاری خسارت وارد کرده‌اند.

آندرس ثورنبرگ، رئیس پلیس ملی سوئد، می‌گوید که هیچ‌گاه شاهد چنین خشونت و اغتشاشی در کشورش نبوده است.

این درحالی است که برگزاری این تجمع همزمان با ماه رمضان، بازتاب‌های تندی در کشورهای اسلامی داشته است.

عربستان سعودی با محکوم کردن این اقدام، آن را «توهین تعمدی یک گروه افراطی» و «تحریک‌آمیز» عنوان کرد.

ایران و عراق نیز در اعتراض به آتش زدن قرآن، نماینده ارشد این کشور را به وزارت خارجه خود فراخوانده و مراتب ناخرسندی خود از این اتفاق را منتقل کردند.

XS
SM
MD
LG