لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۰

جنگ سرد ایران - عربستان به ژاپن رسیده است


از زمان اعدام شیخ نمر، اختلاف ایران و عربستان شدت یافته است.
از زمان اعدام شیخ نمر، اختلاف ایران و عربستان شدت یافته است.
مقاله ای از دیوید فیکلینگ در بلومبرگ

توافق مورد حمایت دولت ژاپن برای تغییر ساختار صنایع پر مشغله پالایش نفت در ژاپن با خطر روبرو است. خانواده بنیانگذار شرکت ایدمیتسو کوسان، سومین پالایش کننده بزرگ نفت در ژاپن، با طرحی مربوط به شرکت شوا شل، چهارمین پالایش کننده بزرگ نفت در ژاپن، مخالفت کرده است؛ دلیل مخالفت ارتباط با سعودی ها است.

خانواده بنیانگذار ایدمیتسو در بیانیه ای نوشته است شوا شل "تحت کنترل مستقیم عربستان سعودی است".

هر چند این واکنش به سهم ۱۵ درصدی آرامکو، شرکت دولتی نفت عربستان، در شوا شل و داشتن یک کرسی در هیات مدیره ۱۲ نفری این شرکت ژاپنی کمی تند به نظر می رسد، اما با توجه به سهام ۳۴ درصدی خانواده در شرکت از اعتباری قابل توجه برخوردار است.

این مخالفت می تواند شکل گیری یک شرکت ژاپنی مشترک متشکل از ایدمیتسو و شوا شل به ارزش ۷ میلیارد و ۶۴۰ میلیون دلار را با تهدید روبرو کند.

ارتباط ایدمیتسو با ایران به دهه پنجاه میلادی زمانی بر می گردد که این شرکت با وجود تهدیدهای حقوقی بریتیش پترولیوم تصمیم به خرید اولین محموله نفتی از ایران گرفت. ایران آن زمان صنایع نفتی اش را ملی اعلام کرده بود. اما تصمیم های این شرکت همواره بر مبنای منافع اقتصادی صورت گرفته است نه مسائل سیاسی.

شرکت شوا شل با وجود تمام ارتباطات اش با سعودی ها، با وارد کردن ۴۱ درصد از نفت وارداتی ژاپن از ایران بزرگترین وارد کننده نفت از ایران است.

از زمان اعمال تحریم ها علیه ایران، سهم عربستان سعودی در بازار نفت ژاپن تا ۴۰ درصد افزایش یافت. تهران در ماه های اخیر کوشیده است سهم خود را در بازار نفت باز پس بگیرد اما با مشکلات دهه ها عدم سرمایه گذاری در صنایع نفت اش روبرو است.

لغو تحریم های ایران رقابت بر سر کسب سهم بیشتری از بازار ایران را در میان شرکت های ژاپنی به ویژه در حوزه سرمایه گذاری شدت بخشیده است.

توکیو هفته پیش قرارداد ارائه یک خط اعتباری ۱۰ میلیارد دلاری را برای صادرات نفت ایران با دولت روحانی امضاء کرد.

هر چند شرکت ایدمیتسو هنوز از طرحی برای سرمایه گذاری در صنایع نفت ایران پرده بر نداشته است اما، پروژه ۳۰ میلیارد دلاری ارائه شده توسط ایران جبهه جدیدی برای شرکت ایدمیتسو است که سرمایه هایی را در پروژه های بالادستی و پایین دستی در دریای شمال و ویتنام دارد.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.
XS
SM
MD
LG