لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۰

قاسم سلیمانی: این عربستان است که در منطقه ماجراجویی می کند نه ایران


قاسم سلیمانی در میان نیروهای داوطلب عراقی در نبرد با داعش
قاسم سلیمانی در میان نیروهای داوطلب عراقی در نبرد با داعش

قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران اتهام ماجراجویی ایران در منطقه را رد کرد.

به گزارش ایرنا، قاسم سلیمانی روز یکشنبه ۲۳ اسفند در سخنانی در کرمان به حوادث اخیر خاورمیانه و نقش ایران در منطقه پرداخت و گفت: "ایران علیه هیچ کشوری ماجراجویی نکرده است."

او که به عنوان فرمانده نیروی قدس سپاه در عملیات نظامی در عراق و سوریه حضور داشته است به تحولات این کشورها اشاره کرد و گفت: "آیا این یک کار ماجراجویانه است که جمهوری اسلامی از مسلمان دفاع کند و در برابر گروهی بایستد که در یک منطقه دو هزار زن جوان را بین خود خرید و فروش می کنند و آنها را در یک مصیبت سنگین دچار کرده‌اند."

او سپس عربستان سعودی را ماجراجویی علیه ایران متهم کرد و گفت که هیچ سابقه‌ای از ماجراجویی ایران علیه عربستان وجود ندارد اما عربستان همواره علیه ایران ماجراجویی کرده است.

ایران و عربستان در رقابت‌های منطقه‌ای مواضع متقابل و خلاف یکدیگر دارند. ایران در سوریه حامی جدی دولت بشار اسد و در عراق و لبنان از شیعیان حمایت می کند در حالیکه عربستان حامی مخالفان بشار اسد است و در پی تقویت مواضع سنی ها در لبنان و عراق است. عربستان همچنین با شورشیان شیعه حوثی در یمن می جنگد در حالیکه ایران می گوید در پی حمایت از آنان است، حمایتی که اخیرا با واکنش منفی یکی از رهبران حوثی ها مواجه شد.

مواضع ایران و عربستان که به دلیل اختلافات منطقه‌ای تیره شده بود، با اعدام شیخ نمر، روحانی شیعه و حمله به سفارت عربستان در تهران توسط معترضان به اعدام این روحانی، کاملا قطع شد.

عربستان طی ماههای گذشته اقدامات متعددی را برای محکومیت عملکرد ایران و متحدانش در منطقه انجام داده است. در آخرین تلاش‌ها، اتحادیه عرب با حمایت عربستان سعودی حزب الله لبنان را یک گروه تروریستی اعلام کرد. عربستان می گوید ایران نباید در جنگ داخلی سوریه مداخله کند. سپاه پاسداران برای حمایت نظامی از دولت بشار اسد شمار قابل توجهی از نظامیان خود را به سوریه فرستاد.

XS
SM
MD
LG