لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۴

روزنامه سعودی: ۱۳ ایرانی به اتهامات تروریستی در زندان های عربستان هستند


حمله به سفارت عربستان در تهران زمینه‌ساز قطع روابط دیپلماتیک ایران و عربستان شد
حمله به سفارت عربستان در تهران زمینه‌ساز قطع روابط دیپلماتیک ایران و عربستان شد

روزنامه سعودی "سعودی جازیت" می گوید ۹ ایرانی در ۱۰ روز اخیر در عربستان سعودی دستگیر شده‌اند. این روزنامه سعودی به نقل از منابع امنیتی عربستانی نوشته با دستگیری‌های اخیر، تعداد بازداشت شدگان ایرانی با اتهامات تروریستی به ۱۳ نفر رسیده است.

این مقام امنیتی گفته بازداشت شدگان اخیر بخشی از دو گروه بودند، گروه اول که ۷ متهم دارد و گروه دوم که شامل دو نفر بود. او گفته ایرانی ها سعی نکردند فرار کنند و مقاومتی هنگام دستگیری نشان ندادند.

بر اساس این گزارش، چهار ایرانی نیز از قبل در بازداشت بودند که یکی از آنها همراه با ۱ تبعه افغان و ۳۰ تبعه سعودی راهی زندان شده است. اتهام آن‌ها حضور در عملیاتی جاسوسی مرتبط با ایران است. اعضای این گروه ۳۲ نفره بین مارس و مه ۲۰۱۳ بازداشت شدند.

همچنین عنوان شده که دادستان عربستان، مجازات مرگ را برای شمار زیادی از اعضای این گروه درخواست کرده است. دادستان مدعی است که این افراد با مقامات و دیپلمات‌های ایرانی در سفارت ایران در ریاض و کنسول‌گری ایران در جده و مقر نماینده ایران در سازمان همکاری‌های اسلامی در ارتباط بوده‌اند.

در پی افزایش تنش‌های ایران و عربستان و حمله به امکان دیپلماتیک سعودی در تهران و مشهد، این دو کشور رابطه دیپلماتیک خود را به حالت تعلیق درآورده‌اند.

XS
SM
MD
LG