لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۳

انتقادهای وزیر خارجه عربستان از ایران در آخرین روز کنفرانس امنیتی مونیخ


عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی، آرشیو
عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی، آرشیو

وزیر خارجه عربستان سعودی در آخرین روز از کنفرانس امنیتی مونیخ از دو فرصت جداگانه برای انتقاد از جمهوری اسلامی ایران استفاده کرد.

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان، روز یکشنبه ۲۹ بهمن در آخرین روز کنفرانس ضمن نام بردن از جمهوری اسلامی ایران به عنوان «خطرناکترین تهدید سایبری در جهان»، تهران را متهم ساخت که بارها مخالفان خود را با چنین سلاحی مورد حمله قرار داده است.

شبکه تلویزیونی سی ان بی سی آمریکا اظهارات آقای الجبیر در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ را نقل کرد که گفت حملات سایبری ایران به عربستان سعودی تقریبا هفتگی است.

وزیر خارجه عربستان سپس در جریان بحث‌های کنفرانس، دیدگاه‌های کشورش را در مورد توافق اتمی موسوم به برجام نیز مطرح کرد.

او گفت: «ما معتقدیم برجام نواقصی دارد که باید برطرف شود. باید شرط‌های زمانی حذف شود. نباید گذاشت ایران هشت سال دیگر به ظرفیتی بیشتر از امروز، برای غنی‌سازی اورانیوم دسترسی پیدا کند.»

وزیر خارجه عربستان سعودی تاکید کرد که دنیا باید ایران را برای اقدامات به توصیف او تحریک‌آمیز زیر فشار بگذارد.

عادل الجبیر گفت: «ما معتقدیم دنیا باید هزینه رفتارهای تهاجمی ایران را به حساب آن کشور بگذارد. آن وقت است که آنها می‌‌فهمند باید با ترک چنین رفتارهایی زمینه را برای بازگشت به جامعه بین‌المللی به عنوان کشوری معمول و پذیرفتنی آماده کنند.»

به اعتقاد وزیر خارجه عربستان سعودی، سیستم‌های بازرسی از تاسیسات اتمی ایران باید به گونه‌ای اصلاح شود که جنبه بازدارندگی نیز داشته باشد.

بجز وزیر خارجه عربستان سعودی، نخست وزیر اسرائیل نیز روز یکشنبه در سخنانی در کنفرانس امنیتی مونیخ از توافق اتمی ایران انتقاد کرد و خواستار اصلاح آن شد. آقای نتانیاهو همچنین از رفتارهای ایران در منطقه انتقاد کرد و با اشاره به سرنگون کردن یک پهباد به گفته او متعلق به ایران توسط اسرائیل، هشدار داد که کشورش برای دفاع از خود در برابر جمهوری اسلامی تردید نمی‌کند.​https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG