لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۰

تاکید متحدان اروپایی آمریکا بر حفظ برجام همزمان با نگرانی از اقدامات بی‌ثبات کننده ایران


نخست وزیر بریتانیا (سمت راست) در کنار رئیس جمهوری فرانسه.
نخست وزیر بریتانیا (سمت راست) در کنار رئیس جمهوری فرانسه.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، در سخنان خود در کنفرانس امنیتی مونیخ، اطمینان از رعایت توافق هسته‌ای از سوی ایران را از چالش‌های پیش رو برای اروپا توصیف کرد.

نخست وزیر بریتانیا روز جمعه ۲۷ بهمن گفت که همچون چالش‌هایی نظیر جنگ با ایدئولوژی داعش و تدوین سیاست جهانی در قبال مهاجرت، حصول اطمینان از اجرای مناسب توافق اتمی با ایران و ایستادگی در مقابل اقدامات تخاصمی روسیه از جمله چالش‌های اروپاست.

نخست وزیر بریتانیا، اندکی پیشتر در کنفرانس خبری مشترک با صدراعظم آلمان که در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ برگزار شد نیز گفت که لندن و برلین ضمن تاکید بر رعایت توافق هسته‌ای با ایران، در نگرانی‌های دولت پرزیدنت ترامپ درباره اقدامات بی‌ثبات کننده ایران سهیم هستند.

او گفت: «ما از نزدیک در حوزه سیاست خارجی همکاری کرده‌ایم و امروز ، همانگونه که صدر اعظم مرکل گفتند دو کشور بار دیگر بر تعهد خود به ادامه توافق اتمی با ایران و بر اجرایی شدن تمامی مفاد آن تاکید کردیم. همزمان ما خود را در نگرانی آمریکا نسبت به اقدامات بی ثبات کننده ایران در خاورمیانه شریک می دانیم. ما حاضریم اقدامات مناسبی در این خصوص اتخاذ کنیم.»

زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان نیز پیشتر و پس از آن که پرزیدنت ترامپ برای اولین بار از تایید عملکرد ایران به برجام خودداری کرد گفته بود، برلین در نگرانی آمریکا درباره اقدامات بی‌ثبات کننده ایران سهیم است.

او گفته بود: «ما در هفته‌های آتی با همه توان برای متقاعد کردن کنگره آمریکا در حفظ توافق تلاش می‌کنیم و برای چگونگی تغییر رفتار ایران در زمینه‌های دیگر سیاسی در خاورمیانه، نیز بحث خواهیم کرد.»

ترزا می نخست وزیر بریتانیا، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه نیز با صدور بیانیه ی مشترک، اعلام کرده‌اند به توافق هسته‌ای با ایران پایبند خواهند بود، اما در عین حال، از تهران خواستند در مذاکراتی سازنده برای توقف اقدامات بی‌ثبات کننده اش در منطقه شرکت کند.

دولت پرزیدنت دونالد ترامپ در راستای سیاست جامع در قبال ایران، پایبندی تهران را به برجام تایید نکرده است، زیرا به گفته پرزیدنت ترامپ برجام دست جمهوری اسلامی ایران را برای آزمایش موشک بالستیک و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده در منطقه باز گذاشته است.

پرزیدنت ترامپ بارها گفته است که اگر کنگره و شرکای اروپایی آمریکا نتوانند مفاد این توافق، به ویژه محدویت زمانی اعمال شده بر برنامه اتمی را اصلاح کنند، از برجام خارج خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG