لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۱

پهپاد سرنگون شده ایران در کانون سخنان نتانیاهو و ظریف در کنفرانس مونیخ


نخست وزیر اسرائیل قطعه ای از یک پهپاد را نشان داد و گفت که متعلق به پهپاد ایرانی است که اسرائیل سرنگون کرده است.
نخست وزیر اسرائیل قطعه ای از یک پهپاد را نشان داد و گفت که متعلق به پهپاد ایرانی است که اسرائیل سرنگون کرده است.

نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه ۲۹ بهمن در سخنرانی خود گفت که توافق اتمی با ایران به جمهوری اسلامی ایران فرصت می دهد ظرف یک دهه به سلاح های اتمی مسلح شود.

او گفت: «شمارش معکوس توافق اتمی با ایران آغاز شده است. ایران کمی بیش از یک دهه، زرادخانه اتمی خود را می‌سازد. خلاصی از تحریم‌ها رفتار ایران را معتدل نکرده است. نه به اعتدال در رفتارش در داخل انجامیده است و نه در خارج. در حقیقت، به رها شدن ببری وحشی در منطقه و ورای آن منجر شده است.»

آقای نتانیاهو گفت که رفتار تهاجمی ایران به نزدیک شدن اسرائیل و کشورهای عرب کمک کرده است.

او گفت: «تهاجم فزاینده ایران در منطقه، یک نتیجه مثبت داشته است. عرب‌ها و اسرائیل را به طرزی بی‌سابقه به هم نزدیک کرده است و این روند متناقض ممکن است راه را برای صلحی فراگیرتر و سرانجام، صلح بین اسرائیل و فلسطینی‌ها هموار کند.»

نخست وزیر اسرائیل دخالت جمهوری اسلامی ایران در سوریه را غیرقابل قبول خواند و گفت که ایران قصد دارد با گسترش نفوذ خود به غرب سوریه و سواحل مدیترانه «امپراطوری» خود را توسعه دهد.

اوگفت که اسرائیل به ایران اجازه نمی‌دهد حضور نظامی همیشگی در سوریه داشته باشد.

آقای نتانیاهو در سخنانش در کنفرانس امنیت مونیخ، با نشان دادن قطعه‌ای از پهپاد ایران که اسرائیل آن را هدف قرار داده بود، گفت این مدرک رفتار تهاجمی ایران است.

او گفت: «ایران انکار می‌کند که هفته گذشته در اقدامی تهاجمی علیه اسرائیل پهپادی را به حریم هوایی ما فرستاده بود. من قطعه‌ای از آن را آورده‌ام تا خودتان ببینید. آقای ظریف این قطعه را بیاد می آورید. باید به یاد بیاورید زیرا متعلق به شماست. این را به با خود ببرید و به ظالمان در تهران پیام دهید که قاطعیت اسرائیل را امتحان نکنند.»

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، اما در سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ ، اظهارات اقای نتانیاهو را بی‌ارزش توصیف کرد و گفت: «ما امروز صبح شاهد سیرکی نمایشی بودیم که ارزش پاسخگویی ندارد.»

آقای نتانیاهو در بخشی از سخنانش در کنفرانس امنیتی مونیخ به اعتراض‌های اخیر مردم ایران در شهرهای مختلف اشاره کرد و گفت که مردم ایران خواهان آزادی، شکوفایی اقتصادی و صلح هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG