لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۸

ظریف: گروه های یمنی باید برای پایان بحران باهم مذاکره کنند


ظریف: گروه های یمنی باید برای پایان بحران باهم مذاکره کنند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:33 0:00

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز سه شنبه ۲۵ فروردین در مادرید گفت، عملیات هوایی ائتلافی به فرماندهی و هدایت عربستان سعودی، خسارات زیادی به اماکن و اهداف غیر نظامی در یمن وارد کرده است.

محمد جواد ظریف گفت: «تصور می‌کنیم که بمباران هوایی کارساز نیست، زیرا یمن از نظر نظامی چیزی ندارد که بمباران شود؛ به همین دلیل، در تمام سه هفته‌ای که عملیات نظامی عربستان سعودی آغاز شده است، زیربناهای غیرنظامی، مثل پل‌ها، بیمارستان‌ها، کارخانه‌های برق هدف قرار گرفته‌اند و حتی به یک پادگان نظامی در یمن هم حمله نشده است. اساسا چیزی وجود ندارد که به آن حمله شود.»

یمن با ۲۵ میلیون جمعیت، فقیرترین کشور عرب محسوب می‌شود.

همزمان با ادامه عملیات نظامی عربستان سعودی، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، برای پایان دادن به بحران یمن طرحی پیشنهاد کرده است.

ایران که از ابتدا از بمباران‌های نظامی عربستان در یمن به شدت انتقاد کرده و معتقد است این بحران تنها از طریق خود یمنی‌ها قابل حل است.

ظریف در این باره گفت: «این مذاکره بین ایران و عربستان سعودی نیست. تهران و ریاض نیاز دارند که در بسیاری از موارد با هم گفتگو کنند، اما ما نمی‌توانیم آینده یمن را تعیین کنیم. اینکار باید با دیالوگ گروه‌های یمنی با هم انجام شود. یمنی‌ها باید با هم گفتگو کنند و همه باید این روند را تسهیل کنند.»

روز دوشنبه آقای ظریف خواستار تشکیل دولتی جدید در یمن شد و پیشنهاد کرد که در روند تغییر دولت، کمک کند. اما بعید است که این طرح با استقبال عربستان مواجه شود.

سعود الفیصل، وزیر امورخارجه عربستان روز یکشنبه گذشته گفته بود یمن به ایران تعلق ندارد.

XS
SM
MD
LG