لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۴

جسد دیپلمات گم شده ایران در عربستان شناسایی شد


تصویر پاسپورت دیپلمات ایرانی پس از حادثه منا منتشر شد
تصویر پاسپورت دیپلمات ایرانی پس از حادثه منا منتشر شد

خانواده غضنفر اصل رکن‌آبادی، دیپلمات ایرانی مفقود شده در حادثه مرگبار منا تایید کردند که جسد او را شناسایی کرده و روز پنج‌شنبه به ایران منتقل خواهند کرد.

در چهل روز گذشته گمانه‌زنی‌های بسیاری درباره سرنوشت سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در لبنان مطرح شده بود و برخی مقامات ایران عنوان کرده بودند که ممکن است او توسط دستگاه‌های امنیتی ربوده شده باشد.

در ابتدا برخی رسانه‌های عربی منکر حضور این فرد در مراسم حج شده و این فرضیه را مطرح کرده بودند که او با پاسپورت دیگری به عربستان سفر کرده است.

از جمله علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفته بود که "دولت آل سعود باید به طور ویژه در خصوص وضعیت رکن ‌آبادی پاسخگو باشد و تا زمانی که دولت عربستان نتواند پیکر رکن آبادی را تحویل دهد، فرضیه ربایش او به عنوان فرضیه امنیتی قویا قابل پیگیری است."

شناسایی جسد آقای رکن‌آبادی تا صدور ویزا برای اعضای خانواده او و سفر به عربستان به طول انجامید. خبرگزاری فارس گزارش داده که شناسایی با "انجام آزمایش‌های دی.ان.ای و تطبیق شواهد و تصاویر" صورت گرفته است.

در روز دوم مهر، روز عید قربان چند هزار زائر در جریان انجام مراسم رمی جمرات در منا کشته شدند.

عربستان سعودی شمار قربانیان حادثه را نزدیک به ۷۷۰ نفر اعلام کرد اما سازمان حج و زیارت ایران می گوید نزدیک به چهار هزار و ۷۰۰ نفر در حادثه جان باخته‌اند که ۴۶۴ نفر آنها ایرانی‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز گزارش داده که دست کم دو هزار و ۱۲۱ زائر در این واقعه کشته شده‌اند.

حضور برخی مقامات ایرانی از جمله احمد فهیما، معاون اداره تشریفات وزارت امور خارجه و غضنفر رکن آبادی، سفیر سابق ایران در لبنان در جمع زائران ایرانی کشته و یا مفقود شده از مواردی بود که پس از حادثه به تنش‌ میان ایران و عربستان دامن زد.

XS
SM
MD
LG