لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۶

حسن قشقاوی: رکن آبادی پس از وقوع حادثه منا زنده دیده شده است


معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی می‌گوید تردیدی نیست که غضنفر رکن‌آبادی پس از وقوع حادثه منا، زنده دیده شده و احتمال ربوده شدن او هر چقدر هم کم باشد اما همچنان مطرح است.

حسن قشقاوی معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان وزیر امور خارجه با تایید روایت زنده دیده شدن غضنفر رکن‌آبادی دیپلمات ایرانی در آمبولانس، پس از وقوع حادثه مرگبار منا گفت درباره این روایت تردیدی وجود ندارد.

به گفته این مقام وزارت امور خارجه "بعد از این مرحله ممکن است بگویند او جان باخته، منطقی وجود دارد که اگر چنین است باید پیکر پاکش را ببینیم پس وقتی نمی‌بینیم هر احتمالی مطرح می شود منتهی این، احتمال است و هیچکس نمی‌تواند به قطعیت بگوید که ربوده شده یا نشده است."

آقای قشقاوی همچنین گفت چون رکن‌آبادی "شخصیت قابل‌توجهی" بوده به همین دلیل نمی‌شود در مورد احتمال دزدیده شدن او حتی اگر احتمال کوچکی باشد، بی‌تفاوت بود.

او ضمن رد عقب‌نشینی ایران درباره حادثه منا، توضیح داد: "استفاده از راهکارهای دیپلماتیک در عرصه بین المللی معنی و نُرم خاص خود را دارد و خارج از آن نمی توان اقدام کرد طبعا از ما به عنوان سربازان دیپلماتیک انتظار دارند نه سربازان نظامی."

در روز دوم مهر، روز عید قربان چند صد زائر در جریان انجام مراسم رمی جمرات در منا کشته شدند.

عربستان سعودی شمار قربانیان حادثه را نزدیک به ۷۷۰ نفر اعلام کرد اما سازمان حج و زیارت ایران می گوید نزدیک به چهار هزار و ۷۰۰ نفر در حادثه جان باخته‌اند که ۴۶۴ نفر آنها ایرانی‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز گزارش داده که دست کم دو هزار و ۱۲۱ زائر در این واقعه کشته شده‌اند.

غضنفر رکن آبادی، سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در لبنان از زمان وقوع حادثه ناپدید شده و احتمال دزدیده شدن او چندین بار از سوی مقامات ایرانی طرح شده است.

XS
SM
MD
LG