لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۰

بهبود خدمات‌رسانی به حجاج ایرانی در پی آب شدن یخ روابط ایران و عربستان


کعبه در زمان برگزاری مراسم حج (آرشیو)
کعبه در زمان برگزاری مراسم حج (آرشیو)

خبرگزاری رویترز در گزارشی به تاثیرات بهبود روابط میان جمهوری اسلامی و عربستان سعودی بر وضعیت حجاج ایرانی پرداخته است.

در این گزارش آمده است که زائران ایرانی این هفته سوار بر اتوبوسی کاملاً جدید برای برگزاری نماز عصر به مسجد الحرام در مکه رفتند.

سعید مهدی، که مسئول حدود ۲۸۰۰ زائر ایرانی است، به رویترز گفت که عربستان سعودی امسال در یافتن هتل برای حجاج ایرانی همکاری بیشتری کرده است.

او با ابراز خرسندی از روند رو به بهبود وضعیت، اظهار امیدواری کرد که خدمات بهتری در اختیار زائران مسجدالحرام قرار گیرد.

عربستان سعودی پس از برداشتن همه محدودیت‌های کووید-۱۹ برای اولین بار از سال ۱۳۹۸، هفته آینده برای پذیرایی از حدود ۲.۶ میلیون زائر برای مراسم حج آماده می‌شود. بنا بر اعلام رسانه‌های رسمی ایران نزدیک به ۸۷۵۵۰ تن از این زائران ایرانی هستند.

ایران و عربستان سعودی، دو رقیب منطقه‌ای، چند ماه پیش در توافقی با میانجی‌گری چین به تنش‌های دیپلماتیک پس از سال‌ها خصومت که به درگیری‌های منطقه‌ای دامن زده بود و حج تمتع و عمره را برای ایرانی‌ها دشوار کرده بود، پایان دادند.

ایران بارها از ریاض برای نحوه برگزاری مراسم حج انتقاد کرده بود. ایران در سال ۱۳۹۵ - یک سال پس از کشته شدن صدها زائر در حادثه‌ای ناشی از ازدحام جمعیت - این مراسم سالانه را تحریم کرد. شمار زیادی از جان‌باختگان آن حادثه ایرانی بودند. عربستان سعودی نیز جمهوری اسلامی را به تلاش برای سیاسی کردن حج متهم کرده بود.

این مطلب با استفاده از گزارش رویترز تنظیم شده است

XS
SM
MD
LG