لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۲

"عوامل تیراندازی در دزفول از عربستان حقوق گرفته بودند"


آتش زدن پرچم های آمریکا، اسرائیل و عربستان در راهپیمایی روز قدس در ایران - تیر ۱۳۹۴
آتش زدن پرچم های آمریکا، اسرائیل و عربستان در راهپیمایی روز قدس در ایران - تیر ۱۳۹۴

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران می گوید عربستان سعودی باید "شرارت علیه ایران" را متوقف کند. به گفته این مقام ارشد امنیتی، عوامل تیراندازی به یک هیات عزاداری در دزفول، از "سرویس امنیتی سعودی" حقوق می‌گرفتند.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در مصاحبه با شبکه خبری عرب زبان "العالم" که زیرمجموعه صدا و سیمای جمهوری اسلامی است، مشکلات ایران و عربستان را ناشی از رویه عربستان دانست و گفت: "عربستان در هر محفلی به دنبال بسیج بی دلیل اعراب علیه ایران است."

او ضمن این که از عنوان " دوستان سعودی" استفاده می‌کرد، عربستان را متهم کرد که در داخل ایران "دست به اقدامات ناخوشایندی می‌زند". به گفته شمخانی "تیمی که اخیرا در دزفول علیه یک هیئت مذهبی تیراندازی و دو نفر را شهید کرد، از سرویس امنیتی سعودی حقوق می‌گرفت."

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران همچنین گفت که ایران با کشورهای عربی دچار "بحران" نیست و با کویت، عمان و قطر روابط خوبی دارد اما با "برخی از کشورهای عربی به خاطر وابستگی‌شان به اجرای بعضی از دستورالعمل های خارج از منطقه" با "دشواری" مواجه شده است.

آقای شمخانی تاکید کرد اگر عربستان سعودی تغییر رویه بدهد، "به طور قطع موضوع از طرف ایران قابل حل است".

تنش میان ایران و عربستان سابقه‌دار است و پس از یک دوره کوتاه مدت در زمان ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی، عموما روابط دو کشور پرسوءتفاهم بوده است. در پی وقوع حادثه مرگبار در مراسم حج امسال، تنش میان مقامات ارشد ایران و عربستان افزایش پیدا کرد و تایید حکم اعدام یک روحانی شیعه در عربستان، بر اختلافات افزود.

به تازگی هم عربستان سعودی سه ایرانی را به اتهام قاچاق مواد مخدر اعدام کرد که این اقدام مورد اعتراض ایران قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG