لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۹

اعتراض یک نماینده عرب مجلس به توهین به عرب‌ها در تلویزیون ایران


عبدالله تمیمی، نماینده شادگان در مجلس
عبدالله تمیمی، نماینده شادگان در مجلس

عبدالله تمیمی، نماینده شادگان در مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود نسبت به توهین به عرب‌ها در یک برنامه تلویزیونی اعتراض کرد.

این نماینده خوزستان مجلس در نطق خود گفت: "چرا صداوسیما به خود اجازه می‌دهد که یک هنرپیشه در برنامه‌ای به عرب‌ها توهین کند؟ اگر یک دولت عربی کار خلافی انجام داده که ما هم آن را محکوم می‌کنیم نباید به عرب‌های اصیل خوزستان توهین شود."

اشاره آقای تمیمی به خاطره گویی اکبر عبدی در برنامه‌ای تلویزیونی مربوط به عید غدیر است. او در آن برنامه که بیش از یک ماه پیش پخش شد، از واژه عرب برای توصیف تحقیرآمیز یک مرد عربستانی استفاده کرد.

این برنامه پس از آن پخش شد که به دلیل کشته شدن صدها زائر ایرانی در حادثه منا در عربستان احساسات ضدعربی در ایران برانگیخته شده بود.

نماینده شادگان اما گفت که توهین یک هنرپیشه خطاب به همه عرب‌ها، از جمله "عرب‌های اصیل خوزستان" بوده است. او با خطرناک خواندن سیاست صداوسیما خواستار تجدیدنظر در آن شد. آقای تمیمی در ادامه تاکید کرد: "ضمنا ما عرب زبان نیستیم بلکه ما عرب اصیل هستیم."

نماینده شادگان در بخش دیگری از نطق خود کم توجهی به استان خوزستان و توزیع پست‌ها میان مدیران غیرعرب در این استان اعتراض کرد.

XS
SM
MD
LG