لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۱

دو زلزله در دو روز: ویرانی کامل یک روستا


زلزله در سنگک
زلزله در سنگک
روز چهارشنبه، هم زمان با روز عید قربان، زلزله ای به قدرت ۴/۷ درجه ریشتر بخش نوبران در منطقه زرندیه در نزدیکی شهر ساوه در استان مرکزی را لرزاند.

به گزارش خبرگزاری مهر این زلزله در ساعت ۱۲ و ۱۹ دقیقه بعد از ظهر در دو روستای سنگک و مراغه روی داد امامرکز آن در روستای زیبای گردشگری سنگک بود.

از آنجا که بیشتر اهالی دو روستا به هنگام وقوع زلزله در باغ ها و مزرعه های کشاورزی بودند، خسارت جانی به بار نیامد. اما دو روستای سنگک و مراغه را ویران کرد و مردم را بی سرپناه و بدون دسترسی به برق و آب و گرما برجا گذاشت.
به گفته فرماندار ساوه، از ۱۳۲ منزل مسکونی در سنگک، ۲۰ منزل بکلی ویران و ۷۰ منزل بیش از ۸۰ درصد تخریب و غیرقابل سکونت شده است.

به گزارش مهر، هلال احمر با تدارک ۵۰ چادر به ۲۰۰ نفر اسکان داده است، و بقیه افراد نیز در مسجد بزرگ شهر ساکن شده اند.
این زلزله پنج پس لرزه در پی داشته است و زلزله زدگان به دلیل خطرناک بودن وضع خانه ها و احتمال ریزش آوار شب گذشته را در چادر و در مناطق باز به صبح رساندند.

به گزارش خبرگزاری مهر حضور فرماندار ساوه و سپس ورود سرزده استاندار و فرمانده انتظامی استان مرکزی در محل و وعده های آنان برای رسیدگی سریع به وضعیت دو روستای زلزله زده تاثیری مثبت بر روحیه مردم داشت. حضور مقام های دولتی سبب شده بود که جای خالی نماینده اهالی در مجلس احساس شود و به گزارش مهر مردم سراغ خانم میرگلو بیات، نماینده مردم سنگک را می گرفتند.

محمدحسین مقیمی ، استاندار استان مرکزی در گفت و گو با خبرگزاری مهر میزان خسارت بر روستای مراغه را ناچیز اعلام کرد اما به گفته او روستای سنگک آسیب جدی دیده است. او وعده داد که با همکاری وزارت مسکن کار بازسازی مکان های خسارت دیده آغاز شود.

زلزله دیگر در بم
روز پنجشنبه ساعت ۹ و ۴۵ دقیقه بامداد نیز زلزله ای به شدت ۳/۱ ریشتر در بم روی داد. مرکز لرزه نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران عمق این زلزله را در ۹ کیلومتری زمین گزارش داد. هنوز گزارشی از خسارت های احتمالی وجود ندارد.

در سال ۱۳۸۲ زمین لرزه ای به شدت ۶/۶ ریشتر شهر بم در استان کرمان و نواحی اطراف آن را لرزاند و بنابر آماررسمی بیش از ۵۰ هزار قربانی، ۳۰ هزار مجروح و بیش از یکصد هزار بی خانمان برجاگذاشت. در این واقعه ارگ بم که ۲۵۰۰ سال قدمت دارد و بزرگ ترین بنای خشتی جهان است بکلی ویران شد. بازسازی بم که قرار بود تا سال ۱۳۸۴ به پایان برسد هنوز به پایان نرسیده است.

در دوسال گذشته بیش از ۹۹۰ زلزله در استان کرمان روی داده است.
XS
SM
MD
LG