لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۵

زمین لرزه ۷.۸ ریشتری سراوان در نزدیکی مرز پاکستان


زمین لرزه شدیدی روز سه شنبه در ساعت ۳ و ۱۴ دقیقه بعد از ظهر به وقت محلی، استان سیستان و بلوچستان، در نزدیکی مرز پاکستان را لرزاند.

به گزارش مرکز لرزه نگاری آمریکا، شدت این زلزله ۷ و هشت دهم ریشتر و مرکز آن در عمق ۸۲ کیلومتری زمین در منطقه ای کم جمعیت بود.

مرکز لرزه نگاری ایران شدت زمین لرزه را هفت و نیم درجه ریشتر و مرکز آن را در عمق ۹۵ کیلومتری زمین و در فاصله ۸۱ کیلومتری سراوان، ۸۳ کیلومتری خاش، و ۸۵ کیلومتری سوران گزارش کرده است.

این شدیدترین زمین لرزه در ایران در ۵۰ سال اخیر به شمار می رود که در کشورهای حاشیه خلیج فارس، افغانستان و پاکستان و دهلی در هند نیز احساس شده است.

دکتر مهدی زارع، رئیس پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی، به خبرگزاری مهر گفت این زمین لرزه ممکن است تا بیش از یک سال پس لرزه هایی به شدت ۶ ریشتر داشته باشد.

درباره تلفات احتمالی این زمین لرزه اخبار ضد و نقیض است. مقامات پاکستانی از کشته شدن حدود ۳۵ نفر ؛ مجروح شدن ۸۰ شهروند و ویرانی صدها ساختمان در این کشور خبر داده اند.

محمود میری، معاون عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان گفته است یک زن در سراوان، در حین جمع آوری گیاهان دارویی، بر اثر ریزش کوه در زلزله کشته شد. مقامات ایران می‌گویند ۲۷ نیز نفر زخمی شده‌اند.

محمد شریف خالقی، فرماندار سراوان گفته است زلزله سراوان و روستاهای اطراف، «خسارات اندکی» به جا گذاشته است. پیش از این، حمید قویدل از مقام های مسئول در سازمان نجات و امداد ایران به خبرگزاری ایرنا گفته بود زمین لرزه در منطقه خاش و سراوان باعث خسارات زیادی به مردم و زیر ساخت های مناطق زلزله زده شده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا این واقعه را تسلیت گفت و اعلام کرد که ایالات متحده آماده کمک رسانی به آسیب دیدگان است.

هفته گذشته نیز زمین لرزه شدیدی در بوشهر روی داد که ۳۷ کشته و چند صد مجروح بر جای نهاد.
XS
SM
MD
LG