لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۷

آغاز مذاکرات دو روزه ایران و گروه شش


ظریف- کاترین آشتون
ظریف- کاترین آشتون
تیم های ایران و گروه قدرت های جهانی برای سومین بار در وین به گفت و گو نشستند و سعی کردند در مورد قرار داد جامعی که صلحجویانه بودن برنامه اتمی ایران را مسلم می سازد به توافق برسند.

مجمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سرپرستی تیم ها را بر عهده دارند.
آنها می خواهند براساس توافق مقدماتی که سال پیش بدست آمد، تا ۲۰ ژوئیه به موافقتی دائمی برسند، و برای نخستین بار بر شکل قطعی توافقنامه تمرکز کرده اند.

با کمتر از سه ماه به پایان مدت توافق مقدماتی، ظریف گفت هدف جلسات آغاز کار روی متن توافق نهایی است، و افزود مذاکرات مقدماتی در ماه های فوریه و مارس به کلیات و کار روی متن «بخش دشوار» آن است. او به تلویزیون ایران گفت احتمالا در آغاز اختلافات زیاد خواهد بود.

در توافق مقدماتی، ایران پذیرفت حساس ترین فعالیت های اتمی خود را متوقف سازد، در حالی که گروه شامل امریکا، بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و آلمان با کاهش محدود تحریم ها موافقت کردند.

هر دو طرف گفته اند می خواهند در این ماه تدوین پیش نویس توافقنامه دائمی را آغاز کنند.

توافقنامه گستره مجاز برنامه اتمی ایران در برابر لغو تحریم ها را مشخص خواهد ساخت.

هر دو طرف بر تعهد سیاسی به رسیدن به توافقی فراگیر تاکید گذاشته اند، اما مقامات می پذیرند که با توجه به سال ها بی اعتمادی دو جانبه و اختلافات بزرگ بر سر مسائل مورد بحث، موفقیت تضمین شده نیست.

قدرت ها می خواهند ایران فعالیت های اتمی خود را کاهش دهد تا قادر به تولید سلاح اتمی نشود. ایران می گوید برنامه غنی سازی اورانیوم صلحجویانه است . درهمین حال بستن تاسیسات اتمی را رد کرده است.

رابرت آینهون، مقام سابق وزارت امور خارجه ایران در امور ایران، می گوید مواضع طرف ها، بویژه آمریکا و ایران ، همچنان دور از یکدیگر قرار دارد.

او در گزارش جدیدی برای اندیشکده بروکینگز در واشنگتن گفت «اختلافات عمده در باره شرایط یک معامله قابل قبول، نه فقط در میان مذاکره کنندگان پشت میز، بلکه بازیگران خارج از مذاکرات وجود دارد.»
XS
SM
MD
LG