لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۲

ادامۀ سقوط شاخص ها در بازار سهام تهران


شاخص کل بازار بورس تهران در پایان معاملات روز دوشنبه بار دیگر سقوط کرد و ۹۵۰ واحد از ارزش خود را از دست داد.

در تالار شیشه ای بازار بورس تهران سهامداران با نگرانی شاهد بالا و پایین رفتن شاخص ها هستند. شاخص هایی که از ابتدای سال ۱۳۹۳ روند نزولی داشته و بر نگرانی ها در مورد آینده این بازار افزوده است.

سال ۱۳۹۳ تا به امروز برای میلیون ها سهامدار خرده پای ایرانی خوش یمن نبوده است. در کمتر از یک ماه، بازدهی بازار بورس به منفی سه درصد رسیده است. سقوط آزاد از کانال ۸۴ هزار واحد به ۷۳ هزار واحد؛ وضعیتی که معلوم نیست تا کی ادامه دارد.

این در حالی است که سال گذشته بازار بورس تهران جذابیت زیادی برای سرمایه گذاران داشت و هسدارها درمورد حباب قیمت ها به گوش نمی رسید و بسیاری می گفتند کشور پس از انتخابات، وارد فضای باثبات سیاسی و اقتصادی شده است.

حالا سهامداران می خواهند بدانند که آن روزهای خوش چه شد.

چند دلیل را می توان در وقوع سونامی ریزش قیمت ها در بازار بورس موثر دانست. مهمترین مساله، راضی نبودن فعالان بازار از نتایج مذاکرات هسته ای ایران و قدرت های جهانی است. توافق موقت شش ماهه تاکنون نتوانسته تاثیر روشنی بر اقتصاد ایران داشته باشد. ضمن آنکه معلوم نیست مذاکرات فعلی برای رسیدن به توافق جامع و بلندمدت هسته ای چه سرنوشتی خواهد داشت.

اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها و نامشخص بودن تاثیر آن بر اقتصاد کشور و به ویژه دارایی شرکت هایی که در بورس هستند، دلیل دیگری است که نمادها در بازار بورس تهران را منفی کرده است.

دستکاری وضعیت سرمایه ای شرکت های بزرگ برای نشان دادن وضعیت باثبات اقتصادی در کشور و در واقع ایجاد حباب در قیمت ها هم می تواند در وضعیت فعلی بورس موثر باشد. ضمن آنکه انقباضی بودن بودجه سال ۹۳ و بالا بودن نرخ سود سپرده گذاری بانک های خصوصی می تواند دلایل دیگری برای از دست رفتن جذابیت بازار بورس تهران باشد.

با این حال، هستند کسانی که بر این باورند بازار بورس تهران امسال هم جای خوبی برای سرمایه گذاری و کسب سود های کلان خواهد بود.

این افراد خوشبین می گویند جهت گیری سیاسی و اقتصادی کشور مثبت است و با صبر و نیز تحلیل درست اطلاعات می توان از بالا و پایین رفتن شاخص های بورس، درآمد کسب کرد.

به ویژه آنکه برخی رسانه های بین المللی، از جمله روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال، از بازگشت ایران به اقتصاد جهانی درصورت پیشرفت مذاکرات هسته ای و علاقمندی شرکتهای خارجی برای ورود به بازار بورس تهران خبر داده اند.
XS
SM
MD
LG