لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۴

بررسی طرح تشدید تحریم های ایران در کنگره آمریکا


روز چهارشنبه، مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را برای رای گیری به بحث می گذارد که در صورت رای آوردن و تبدیل شدن به قانون با امضای رییس جمهوری، یکی از سنگین ترین تحریم ها علیه ایران اعمال می شود.

این طرح که گروهی از نمایندگان آن را با هدف متوقف کردن روند کنونی برنامه اتمی ایران به رای گیری خواهند گذاشت، در صورت اجرایی شدن صادرات نفت ایران را یک میلیون بشکه دیگر کاهش می دهد و تقریبا آن را به طور کامل قطع خواهد کرد.

اقدام مجلس نمایندگان که اکثریت آن را جمهوری خواهان تشکیل می دهند، در شرایطی انجام می شود که تحریم های اخیر علیه ایران، به گفته اداره اطلاعات انرژی آمریکا، میزان صادرات نفت ایران را در سال ۲۰۱۲ به پایین ترین سطح به نسبت سال ۱۹۸۷ رساند.

این سازمان دولتی می گوید ایران در سال ۲۰۱۱ در مجموع ۹۵ میلیارد دلار نفت صادر کرد و در سال ۲۰۱۲ فروش نفت ایران به ۶۹ میلیارد دلار کاهش یافت.

طبق آمار «واحد اطلاعات اکونومیست» فروش نفت حدود ۸۰ درصد از درآمد کل صادرات ایران را تشکیل می دهد. ۵۰ تا ۶۰ درصد درآمد دولت ایران نیز از فروش نفت تامین می شود.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، طراحان طرح تشدید تحریم ها علیه ایران در مجلس نمایندگان می گویند این طرح از حمایت ۳۷۶نماینده برخوردار است و انتظار می رود به راحتی به تصویب برسد.

اما منتقدان این طرح می گویند با توجه به انتخاب شدن حسن روحانی، چهره میانه رو در انتخابات ریاست جمهوری ایران، اقدام اعضای مجلس نمایندگان آمریکا پرسش های تندی را در مورد پیامی که این طرح به حسن روحانی می فرستد، بر می انگیزد.

به گزارش نیویورک تایمز، مگان ویتمور، مسوول امور مطبوعاتی اریک کنتور، رهبر اکثریت جمهوری خواه در مجلس نمایندگان می گوید بررسی طرح تشدید تحریم ها علیه ایران روز چهارشنبه آغاز می شود و پیش بینی می شود که روز پنجشنبه رای گیری در مورد آن انجام شود.

نیویورک تایمز می نویسد برخی از نمایندگانی که طرح تشدید تحریم ها را امضا کرده اند، افرادی هستند که پیروزی حسن روحانی را پیش بینی نکرده بودند و نامشان در بین ۱۳۱ عضو کنگره ای وجود دارد که به تازگی در نامه ای از باراک اوباما خواسته اند از انجام اقداماتی که مشروعیت او را به عنوان رییس جمهوری جدید ایران را زیر سوال می برد، خودداری کند.

برخی از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا خواهان آن شده اند که رای گیری برای تشدید تحریم ها علیه ایران تا زمانی که حسن روحانی فرصتی برای ادامه مذاکرات اتمی پیدا کند، به تعویق بیافتد.

کیت الیسون، نماینده دموکرات که مخالف رای گیری زودهنگام کاهش صادرات نفت ایران است، می گوید نگران آن است که تصویب این طرح باعث تقویت تندرو ها در ایران شوند که خواهان مذاکره نیستند. او در نامه ای از دیگر نمایندگان خواسته است که رای گیری در مورد این طرح را به تاخیر بیاندازند.
XS
SM
MD
LG