لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۹

پیمانکار پنتاگون و احتمال نقض تحریم ایران


شبکه آمریکایی فاکس نیوز گزارش داده است احتمال دارد اقدام یک پیمانکار پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا برای انتقال تدارکات به پایگاه نظامی افغانستان نقض تحریم های ایالات متحده علیه ایران باشد. این پیمانکار از مسیر ایران مواد غذایی و آب پایگاه نظامی افغانستان را تامین می کرده است.

بنا به این گزارش «آنهام» (Anham FZCO) که پیمانکار قرارداد چندین میلیارد دلاری پنتاگون برای تامین مواد مورد نیاز این پایگاه نظامی افغانستان است، سال گذشته از بندرعباس در ایران استفاده کرده تا مواد ساختمانی و تجهیزات را در این بندر تخلیه و سپس از مسیر ایران به افغانستان منتقل می کرده است.

روزنامه وال استریت ژورنال روز چهارشنبه (٢٥ سپتامبر) برای اولین بار این خبر را منتشر کرد.
بر اساس این مقاله، این شرکت برای تکمیل ساخت پایگاه نظامی بگرام در نزدیکی کابل از مسیر ایران استفاده می کرده است.

شرکت «آنهام» که در ژوئن سال ٢٠١٢ برنده مناقصه اجرای این پروژه شد، با ارسال بیانیه ای به این روزنامه اعلام کرده وزارت خزانه داری آمریکا را به صورت داوطلبانه از انتقال برخی اقلام از مسیر ایران مطلع کرده بود. در بیانیه ای این شرکت آمده است به تازگی مطلع شده که یکی از شرکت های تحت مدیریت این پیمانکار از مسیر ایران استفاده کرده بوده اند.

بنا به گزارشها فادی نهاس، معاون مدیرعامل دفاتر «آنهام» یکی از افرادی بوده که نام و یادداشت الکترونیکی او در این نامه ها قرار داشته و از انتخاب مسیر ایران برای انتقال تدارکات به پایگاه نظامی در افغانستان مطلع بوده است.

بنا به گزارش هایی که در مورد این خبر منتشر شده، مدیران عامل شرکت «آنهام»
پرسش های وال استریت ژورنال را به مشاوران حقوقی و وکلا و نیز سخنگویان مطبوعاتی این کشور ارجاع داده اند. مقامات این پیمانکار پنتاگون همچنین تاکید کرده اند با مشاوران وزارت خزانه داری و وزارت بازرگانی همکاری خواهد کرد تا در مورد احتمال نقض قانون تحریم ها اطمینان حاصل شود.

وزارت خزانه داری ایالات متحده به وال استریت ژورنال گفته است براساس قانون (تحریم) ایالات متحده انتقال کالا از مسیر ایران توسط شهروندان آمریکایی و پیمانکاران پنتاگون ممنوع است.

جان سالیوان، سخنگوی این وزارتخانه گفت است «براساس مقررات و قوانین تحریم های ایران، شهروندان ایالات متحده از انتقال کالا از مسیر ایران منع شده اند».
بنا به ارزیابی پنتاگون، ارزش این قرارداد چندساله شرکت «آنهام» رقمی معادل ٨ میلیارد دلار تخمین زده شده است.

مدیران اجرایی این شرکت گفته اند طی چند هفته گذشته از انتخاب مسیر ایران برای انتقال کالا به بگرام مطلع شده اند و پیش از آن از این مسئله خبر نداشتند.

این شرکت در دبی، ویرجینیا و کابل دفاتری دارد که کنسرسیومی از شرکت های عربستان سعودی، اردن و ایالات متحده است.
XS
SM
MD
LG