لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۰

شرکت های غربی برای ورود به ایران آماده می شوند


شرکت های غربی برای ورود به ایران آماده می شوند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:28 0:00

در پی تفاهم لوزان و چشم انداز توافق هسته ای ایران با قدرت های بزرگ جهانی درتیرماه، شرکتهای بزرگ نفتی و خودرو سازی غرب آماده ورود به بازار ایران می شوند. در دهه های گذشته به دلیل تحریم ها، بازار واردات و صادرات ایران عمدتا در دست شرکتهای چینی ، روسی و ترکیه بوده که کیفیت بد کالاهای آنها مدام مورد انتقاد مردم و رسانه ها بوده است.

اخیرا، ابتدا ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، فرمان لغو تحریم تحویل موشک های پیش رفته ضد هوایی اس-۳۰۰ به ایران را صادر کرد، با این استدلال که ایران در لوزان در زمینه برنامه هسته ای با قدرتهای جهانی به تفاهم رسیده است.

روز ۴ شنبه هم لوک اویل ،غول نفتی روسیه اعلام کرد فعالیت در منطقه نفتی اناران در مرز با عراق را از سر می گیرد. لوک اویل تا سال ۲۰۰۳ در اناران فعال بود و با آغاز تحریم های بین المللی ناچار به ترک فعالیت خود شد.

غول نفتی شل هم اعلام کرد آماده ورود به بخش انرژی ایران است . به دنبال آن توتال، شرکت نفت و گاز فرانسوی آمادگی خود را برای سرمایه گذاری در بخش بهره برداری از منابع غنی گاز طبیعی ایران اعلام کرد. ایران دومین ذخایز گاز طبیعی جهان را دارد.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران از قصد دولت به خرید نیروگاه هسته ای از چین اشاره کرده و از گسترش همکاریهای پکن- تهران در آینده خبر داده است.

بازار صنعت خودرو سازی ایران،که به نوشته روزنامه های کشور تحریم های چند سال گذشته تیر خلاصی به آن زده بود، اکنون به اعتقاد اروپاییان قفل آن با کلید لوزان گشوده می شود و شرکت های خودرو سازی اروپایی- عمدتا فرانسوی به این بازار باز خواهند گشت.

بنیاد بررسی های خاور میانه و خاور نزدیک در برلین نیز خواستار لغو هرچه زودتر تحریم ها شده تا شرکت های صنعتی آلمان بتوانند فعالانه وارد بازار ۷۵ میلیونی ایران بشوند.

علاوه بر اینها و به رغم موافقت مسکو با تحویل موشک های اس -۳۰۰ دولت ایران چشم به بازار مصرفی گاز و نفت اروپا دوخته و در نظر دارد در این بازار رقیب روسیه بشود. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه حمهوری اسلامی ایران در این هفته از قصد جدی تهران برای صدور انرژی به اروپا خبر داد، امری که در صورت لغو تحریم ها با استقبال اروپا رو به رو خواهد شد.

از سوی دیگر، لغو تحریم ها بنا به پیش بینی تحلیلگران موجب زیان کشورهایی مثل چین، هند، ترکیه و روسیه می شود و جای آنها را شرکتهای غربی با کیفیت برتر صنایع و فناوری پیشرفته تر خود پر خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG