لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۴

روحانی: طرف ما در مذاکرات اتمی کنگره آمریکا نیست


روحانی: طرف ما در مذاکرات اتمی کنگره آمریکا نیست
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:00 0:00
دانلود

رئیس جمهوری اسلامی ایران می گوید تهران معامله اتمی را فقط در صورتی قبول خواهد کرد که تمام تحریم ها لغو شود. در همین حال وزیر اطلاعات اسرائیل می گوید دولت او از توافقی که بین کنگره آمریکا و دولت اوباما صورت گرفته خشنود است.

به گزارش رویترز، حسن روحانی روز چهارشنبه در سخنانی در شهر رشت، در شمال ایران، گفت اگر تحریم ها لغو نشود، توافقی در کار نخواهد بود.

روحانی در انعکاس سخنان هفته پیش آیت اله خامنه ای گفت «پایان مذاکرات و امضای توافقنامه باید شامل اعلام لغو تحریم هایی که بر ملت بزرگ ایران وضع شده است باشد.»

رئیس جمهوری اسلامی ایران این موضوع را یک روز پس از آن مطرح کرد که باراک اوباما موافقت کرد کنگره در مورد هر توافق اتمی با ایران نظر دهد – از جمله حق وتوی لغو تحریم هایی که قانون گذاران آمریکایی وضع کرده اند.

رویتزر می گوید تقویت نقش کنگره عنصری از ابهام به مراحل نهایی مذاکرات بین ایران و قدرت های عمده ترزیق می کند.

روحانی رای کمیته روابط خارجی سنای آمریکا را یک «مساله داخلی که نباید بر مذاکرات بین ایران و شش قدرت تاثیر داشته باشد» نامید و گفت «آنچه سنای آمریکا، کنگره و دیگران می گویند مشکل ما نیست. ما خواهان احترام متقابل هستیم. ما با قدرت های عمده مذاکره می کنیم، نه با کنگره.»

مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، نیز در واکنش مشابهی گفت «ما با دولت ها مذاکره می کنیم و دولت ها پاسخگوی تعهدات و مسئول اجرای آنها هستند.»

منصور فرهنگ
لطفأ صبر کنيد
Embed

No media source currently available

0:00 0:03:15 0:00

منصور فرهنگ، استاد روابط بین الملل در کالج بنینگتن از نیویورک در ارتباط با تحولات روز سه شنبه در سنای آمریکا می گوید اکثریت رای دهندگان قصد داشتند تا فشار بیشتری بر ایران بیاورند تا در نهایت رسیدن به توافق جامع قابل دسترسی باشد.

مذاکرات مربوط به توافق نهایی اتمی، روز اول اردیبهشت – ۲۱ آوریل – از سر گرفته خواهد شد.

تاکنون تعبیرات گوناگونی از تفاهمنامه اتمی لوزان اعلام شده است. این امر نشان می دهد قطعی شدن توافق نهایی اتمی با ایران، حتی بدون پیچیدگی های ناشی از اقدام کنگره، سخت خواهد بود.

بسیاری از اعضای کنگره از مذاکرات، به سرپرستی آمریکا انتقاد کرده اند و از اسرائیل که معتقد است تفاهمنامه ایران را از کوشش برای تولید بمب باز نخواهد داشت، حمایت می کنند.

رای کمیته روابط خارجی سنای با استقبال مقامات اسرائیل روبروشده است. به گزارش رویترز، وزیر اطلاعات اسرائیل روز چهارشنبه از آنچه آنرا « مصالحه» بین کنگره آمریکا ودولت اوباما نامید ابراز خشنودی کرد.

او به رادیو اسرائیل گفت ما مسلما خوشحال هستیم. این دستاوردی مهم برای سیاست اسرائیل است» و افزود لایحه ای که در کمیته سنای آمریکا به تصویب رسید عنصر بسیار مهمی در جلوگیری از یک «معامله بد، یا دست کم بهبود پیش نویس تفاهمنامه با ایران خواهد بود.»

رویترز می گوید اسرائیل که گفته می شود تنها زرادخانه اتمی در خاورمیانه را در اختیار دارد، با باراک اوباما در مورد توافق با ایران بشدت اختلاف نظر داشته است و بیم دارد که دولت آمریکا به اندازه کافی قاطع نباشد.

XS
SM
MD
LG