لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۴

ایران: هواپیماهای جدید تا دو ماه دیگر وارد می شوند


یک مقام هواپیمایی ایران از ورود ۱۰ فروند هواپیمای مسافربری جدید به خطوط ایران تا پایان سال جاری خورشیدی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری های ایران، محمد خداکرمی، معاون سازمان هواپیمایی کشوری روز شنبه سوم بهمن به خبرنگاران گفت که تا پیش از پایان سال ۱۰ فروند از هواپیماهای خریداری شده وارد کشور می شود و برنامه هایی هم برای خرید هواپیما در سال آینده وجود دارد.

در همین رابطه وزیر راه و شهرسازی ایران نیز که پیش از این، از توافق با شرکت فرانسوی ایرباس برای خرید ۱۱۴ هواپیمای جدید به منظور نوسازی شرکت ایران ایر(هما) خبر داده بود، شنبه شب سوم بهمن گفت که رئیس جمهوری ایران قرارداد خرید این هواپیماها را در سفر این هفته خود به فرانسه امضا خواهد کرد.

او که در یک برنامه تلویزیونی سخن میگفت اضافه کرد که مذاکرات برای خرید هواپیما از بوئینگ نیز به زودی آغاز خواهد شد.

از هنگام توافق هسته ای میان ایران و قدرت های جهانی، اخبار مربوط به خرید هواپیما و بهسازی ناوگان هواپیمایی ایران مورد توجه بوده است.

ایران در پی تحریم طولانی مدت صنعت هواپیمایی خود، در پی نوسازی ناوگان هواپیماهای به شدت فرسوده خود است. مقامات ایران پیشتر گفته بودند که ایران حدود ۲۵۰ فروند هواپیما دارد که نزدیک به یکصد فروند از آنها قادر به پرواز نیستند.

ایران می گوید برای به روز رسانی ناوگان هوایی خود به چهارصد هواپیمای جدید نیز دارد. پیشتر اعلام شد ایران با ایرباس و بوئینگ مذاکراتی را آغاز کرده است اما بعد از اینکه رهبر جمهوری اسلامی ایران از خرید اجناس آمریکایی انتقاد کرد، ده روز پیش وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که مذاکرات عمده برای خرید هواپیما با شرکت فرانسوی ایرباس صورت گفته است.

از سوی دیگر، رئیس جمهوری آمریکا نیز همزمان با لغو تحریم های ایران مجوز فروش هواپیمای مسافربری نو را به ایران صادر کرد.

XS
SM
MD
LG