لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۱

تضعیف حمایت از روحانی با افشای حقوق های نجومی مدیران


دولت روحانی در پی انتشار گزارش های حقوق های نجومی، تحقیقاتی را آغاز کرد.
دولت روحانی در پی انتشار گزارش های حقوق های نجومی، تحقیقاتی را آغاز کرد.

افشای پرداخت حقوق های نجومی به مقامات ارشد دولتی جمهوری اسلامی ایران، مردم را خشمگین ساخته است، و حمایت عمومی از حسن روحانی را در حالی که برای انتخاب دوباره در سال آینده آماده می شود، ضعیف می کند.

نشریه "بیزینس استاندارد" در گزارشی به این موضوع پرداخته است و می نویسد دولت روحانی در پی انتشار گزارش هایی که حاکی بود مدیران شرکت بیمه دولتی بیش از ۵۰ برابر حقوق پایه دولتی درآمد دارند، تحقیقاتی را آغاز کرده است.

مخالفان رئیس جمهوری از سوی ایرانیانی که هنوز منافع اقتصادی توافق اتمی را ندیده اند، خواهان پاسخگویی شده اند.

علی لاریجانی، رئیس محافظه کار مجلس، روز پنجشنبه در مجلس اعلام کرد دیوانعالی محاسبات هفته آینده گزارشی در باره این مساله منتشر خواهد کرد.

او در پاسخ به ادعای یک نماینده دیگر که یک مقام ارشد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ماهانه ۲ میلیارد ریال (حدود ۵۸ هزار دلار آمریکا در ماه) در آمد دارد گفت "این حقوق های نجومی جامعه را مضطرب کرده است."

بیزینس استاندارد" می نویسد افشا گری ها دو ماه پیش و زمانی صورت گرفت که مقدار حقوق های چند مدیر ارشد در شرکت بیمه مرکزی در رسانه های اجتماعی فاش شد. در برخی موارد حقوق ها ارقامی بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون ریال (۲۰ تا ۲۳ هزار دلار آمریکا) در ماه بود.

منبع افشاگری معلوم نیست، اما چند رسانه ایران گزارش ها را منتشر کردند، از جمله تلویزیون دولتی که در وبگاه خود نوشت افشا گری ها "مردم عادی را تکان داده و خشمگین ساخته است."

محمد ابراهیم امین، رئیس شرکت، استعفا داد و، به گزارش خبرگزاری مهر، در نامه ای به روحانی نوشت "شرمنده هستم که زیر مسئولیت من این موضوع هدف حملات رسانه های جمعی به شرکت بیمه، شما و دولت قرار گرفت."

با بالا گرفتن دامنه خشم مردم، روحانی روز یکشنبه به اسحاق جهانگیری معاون اول خود دستور داد در باره درآمد و پاداش های مقامات ارشد تحقیق کند.

محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت حتی از مردم عذر خواهی کرد و گفت "راه های گریزی که پرداخت های نجومی را اجازه می داد بسته خواهد شد و مقاماتی که چنین حقوق هایی دریافت می کردند ، مسلما برکنار خواهند شد."

XS
SM
MD
LG