لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۴

حذف سه دهک از یارانه بگیران قطعی شد؛ تصویب بودجه ۹۵ ایران در مجلس


 مجلس از دولت ایران خواسته با حذف سه دهک از خانواده‌های پردرآمد، درآمد حاصل از آن به تولید و خانواده‌های نیازمند اختصاص دهد.
مجلس از دولت ایران خواسته با حذف سه دهک از خانواده‌های پردرآمد، درآمد حاصل از آن به تولید و خانواده‌های نیازمند اختصاص دهد.

مجلس شورای اسلامی ایران در حالی تصویب بودجه پیشنهادی سال ۹۵ کل کشور را به پایان رساند، که حذف سه دهک از یارانه بگیران و ابهام در نرخ بنزین در آن، انتقاد دولت را در پی داشت.

نمایندگان مجلس روز سه‌شنبه ۳۱ فروردین ماه بودجه ۹۷۸ هزار و ۵۲۵ میلیارد تومانی سال ۱۳۹۵ را پس از یازده روز بررسی، به تصویب رساندند.

بررسی این بودجه که از ابتدا با چالش‌هایی روبرو بود، در روزهای پایانی با اقدام مجلس به حذف تعداد زیادی از یارانه بگیران و تعیین بنزین چند نرخی با انتقاد برخی از اعضای دولت مواجه شد.

در روز پایانی تصویب بودجه، نمایندگان به سه دهک از یارانه بگیران رای مثبت دادند؛ مصوبه ای که انتقاد رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی ایران را برانگیخت.

محمد باقر نوبخت در صحن علنی مجلس گفت، حذف یارانه ۲۴ میلیون نفر از نظر دولت "عادلانه و اجرایی" نیست.

با این حال مجلس با تصویب این تبصره از دولت خواسته است که با حذف سه دهک از خانواده‌های پردرآمد ایرانی، درآمد حاصل از آن به تولید و خانواده‌های نیازمند اختصاص دهد.

مصوبه بحث برانگیز دیگر، تصویب بنزین دو نرخی، بدون تعیین نرخ دوم آن بود. مجلس دولت را موظف کرد که فروش بنزین همچنان با کارت سوخت صورت بگیرد و به مصرف کنندگانی که بیشتر از سهمیه تعیین شده دولت بیشتر مصرف کنند نیز به قیمت تمام شده فروخته شود.

از نظر مجلس، قیمت تمام شده، قیمت تحویل در خلیج‌فارس به اضافه هزینه‌های جانبی شامل ریزش، تبخیر، بیمه، انتقال، حمل، توزیع و عوارض است.

با این حال محاسبه این قیمت را به عهده دولت گذاشت و برای اجرایی کردن آن چهار ماه به دولت فرصت داد. این ابهام در مصوبه مجلس نیز انتقاد دولت را بر انگیخت.

دولت به دلیل انتظار برای اجرایی شدن برجام و لغو تحریم‌ها، بودجه سال ۹۵ را در اواخر دی ماه به مجلس تحویل داد.

مجلس نیز به دلیل در پیش بودن انتخابات هفتم اسفند، بررسی بودجه را به تعویق انداخت از ایران رو پس از تصویب بودجه دو دوازدهم برای دو ماه اول سال، مجلس تصویب بودجه کل سال را از اواسط فروردین آغاز کرد.

XS
SM
MD
LG