لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۹

استعفای رئیس بیمه مرکزی ایران در پی افشای فیش‌های حقوقی مدیران شرکت


محمد ابراهیم امین، رئیس بیمه مرکزی ایران در کنار علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد
محمد ابراهیم امین، رئیس بیمه مرکزی ایران در کنار علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد

رئیس کل بیمه مرکزی ایران در اعتراض به حواشی پس از افشای فیش حقوقی ده‌ها میلیون تومانی مدیران بیمه مرکزی استعفا کرد.

محمد ابراهیم امین، رئیس کل بیمه مرکزی ایران روز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت در نامه‌ای به علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران نوشت که چون "صداقت و پاک‌دستی‌اش، مورد سؤال قرار گرفته و در منظر عموم مخدوش شده" ادامه کار برایش ممکن نیست.

به تازگی انتشار تصاویر فیش حقوقی چند مدیر بیمه مرکزی که اسفند ماه گذشته روی هم نزدیک به ۲۰۰ میلیون تومان دریافت کرده بودند، خبرساز شده است.

در این فیش‌های حقوقی مواردی مانند وام ضروری ۴۰۰ میلیون تومانی، وام خودروی مدیران، اضافه کاری چهار میلیون تومانی و اضافه کاری فوق‌العاده ۳۳ میلیون تومانی نیز به چشم می‌خورد.

این موضوع در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی بازتاب گسترده‌ای پیدا کرد و بیمه مرکزی توضیح داد که بخش عمده‌ای از مبلغ پرداختی در اسفند ماه، "معوقاتی است که از سال ۱۳۸۷ تاکنون پرداخت نشده بود و طی فرایندهای قانونی به حساب آن‌ها و بدون پنهان‌کاری و یا در قالب فیش‌های مختلف، به صورت کلی و در یک فیش تجمیع و صادر شده است."

همچنین فیش حقوقی یک ماه قبل و یک ماه بعد یکی از مدیران که ۸۷ میلیون حقوق گرفته بود را منتشر کردند که نشان می‌داد در بهمن ماه سال گذشته ۸ میلیون و ۴۵۷ هزار تومان و در فروردین ماه ۸ میلیون و ۸۵۴ هزار تومان حقوق گرفته است.

وزیر اقتصاد هم دستور بررسی داد و کمیته ویژه‌ای که تشکیل شده بود در اطلاعیه‌ای توضیحات بیمه مرکزی را تایید کرد.

اما در نهایت این جنجال‌ها منجر به استعفای رئیس بیمه مرکزی ایران شد که در فضای مدیریتی ایران اقدامی کم‌سابقه است.

آقای امین در متن استعفای خود اشاره کرده که از "امتیازات مادی بخش غیردولتی که حداقل دو برابر بیمه مرکزی بود"، چشم پوشیده و از پیشامد رخ‌داده پوزش می‌خواهد.

به نوشته او، با آنچه رخ داد "اقتدار و اعتماد به نفس" لازم برای تداوم برنامه‌های در دست اجرای بیمه مرکزی تضعیف شده و احیای آن "مستلزم انتصاب مدیران شایسته جدیدی است که چنین ضرباتی نخورده باشند و امیدشان به اصلاح امور را از دست نداده باشند".

محمد ابراهیم امین شهریور ۱۳۹۲ به ریاست بیمه مرکزی ایران انتخاب شده بود.

XS
SM
MD
LG