لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۸

حضور الناز رکابی با قید وثیقه ملکی در اولین تورنمنت جهانی بعد از «جنجال روسری»


الناز رکابی، سنگ‌نورد ایرانی روز جمعه ۱۹ خرداد، در مسابقات جام جهانی «بولدرینگ زنان» در بریکسن ایتالیا شرکت کرد. این مناسبت ورزشی، اولین تورنمنت او از زمان شرکت «بدون حجاب اجباری» در رقابت‌های آسیایی صخره‌نوردی کره جنوبی است.

خبرگزاری رویترز به نقل از اخبار منتشر شده در رسانه‌های دولتی جمهوری اسلامی اعلام کرد که الناز رکابی تنها پس از ارائه ضمانت‌های مالی و وثیقه ملکی، اجازه سفر به ایتالیا را پیدا کرده است.

به گزارش رویترز، الناز رکابی که در رقابت‌های جهانی سنگ‌نوردی سال ۲۰۲۱ در ایتالیا، مدال برنز را در ماده ترکیبی زنان کسب کرده بود در این مسابقات از راهیابی به مرحله نیمه نهایی بازماند.

این خبرگزاری با اشاره به شرکت «بدون حجاب اجباری» الناز رکابی در رقابت‌های آسیایی صخره‌نوردی کره جنوبی اضافه کرد: «همزمانی این کار‌ با اعتراضات بی‌سابقه‌ در ایران واکنشهای زیادی در پی داشت، اما این ورزشکار زمانی که در میان استقبال گسترده هوادارانش به ایران بازگشت، تحت فشارهای حکومتی ناچار شد مقابل دوربین به خبرنگار صداوسیمای جمهوری اسلامی بگوید که حضورش بدون روسری در مسابقات سنگ‌نوردی «اتفاقی سهوی» بوده است.»

بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی با اشاره به فشارهای امنیتی بر او و خانواده‌اش و نیز بازداشت برادرش، نوشتند که الناز رکابی تحت فشارهای حکومتی ناچار شده که بگوید نداشتن روسری‌اش در مسابقات «سهوی» بوده است.

XS
SM
MD
LG