لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۷

سه‌گانه رئیسی با ورود به کاراکاس آغاز شد؛ مقاصد بعدی ماناگوآ و هاوانا


Venezuela Iran

ابراهیم رئیسی، رئیس‌ جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه تور سه‌گانه بازدید خود از «کشورهای دوست» کوبا، نیکاراگوئه و ونزوئلا را ـ که همگی تحت تحریم‌های آمریکا هستند ـ با ورود به کاراکاس آغاز کرد.

به گزارش صدای آمریکا، رئیسی که پیش از عزیمت از تهران گفته بود که سفرش به دعوت روسای جمهوری «کشورهای دوست» ونزوئلا، نیکاراگوئه و کوبا و با هدف بهبود «روابط اقتصادی، سیاسی و علمی» انجام می شود، در کاراکاس مورد استقبال ایوان گیل، وزیر خارجه ونزوئلا قرار گرفت .

رئیس دولت سیزدهم در گفت‌وگو با ایرنا در حالی می‌گوید که طی دو سال گذشته همکاری‌های ایران با «کشورهای دوست» در حوزه‌های صنعت، کشاورزی، علم، فناوری و پزشکی توسعه یافته که این چهار کشور ـ همگی متحدان روسیه هستند ـ که از زمان تهاجم روسیه به اوکراین در سال گذشته، به یک «عنصر منفور بین‌المللی» تبدیل شده است.

این جنگ منجر به افزایش تلاش‌های جهانی برای حل بحران سیاسی و اقتصادی ونزوئلا شده به طوری‌که سال گذشته، ایالات متحده نمایندگانی را برای دیدار با مادورو به کاراکاس فرستاد، و با از سرگیری مذاکرات بین دولت مادورو و مخالفان، واشنگتن مجوزی شش ماهه به غول انرژی آمریکایی «شورون» برای فعالیت در ونزوئلا اعطا کرد.

سابقه روابط مقامات جمهوری اسلامی و ونزوئلا که به زمان ریاست جمهوری احمدی‌نژاد و هوگو چاوز برمی‌گردد و در حوزه روابط جنوب ـ جنوب وزارت خارجه جمهوری اسلامی تعریف شده است.

به عنوان نمونه می‌توان به سفر مادورو در ژوئن ۲۰۲۲ به ایران اشاره کرد که طی آن دو کشور یک پیمان ۲۰ ساله برای باز کردن «جبهه های بزرگ» برای همکاری در بخش‌های نفت، پتروشیمی و دفاعی به امضا رساندند.

همچنین در فوریه گذشته، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی از کاراکاس بازدید کرد و با مادورو درباره آنچه «دفاع از منافع ملی آنها در مواجهه با فشارهای خارجی» خواندند، گفت‌وگو کردند.

جمهوری اسلامی در سال ۲۰۲۰، یک و نیم میلیون بشکه سوخت به ونزوئلا ارسال کرد تا به راه‌اندازی مجدد پالایشگاه‌های مشکل‌دار «کشور دوست و برادر ونزوئلا» کمک کند، کاری که واشنگتن بر آن داشت تا جمهوری اسلامی را به دور زدن تحریم‌ها متهم کند.

پیش‌تر صدای آمریکا در گزارشی نوشته بود که قراردادهای جمهوری اسلامی و ونزوئلا «عمدتا با اهداف سیاسی پیگیری شده» و به گفته کارشناسان، فاصله شگرف حجم مبادلات تجاری دو جانبه با تعهدات سرمايه‌گذاری‌ يک‌جانبه ايران در ونزوئلا، نشانگر رنگ سياسی توسعه مصنوعی مناسبات تهران و کاراکاس است.

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز دوشنبه ۲۲ خرداد در نشست خبری خود در واکنش به سفر ابراهیم رئیسی به آمریکای لاتین گفت که اگرچه ما به کشورهای منطقه آمریکای لاتین نمی‌گوییم که با چه کسانی ارتباط داشته باشند و این موضوع بر عهده خود کشورها است؛ ولی این جمهوری اسلامی است که باید در خصوص اهداف سفر رئیس جمهور این کشور به آمریکای لاتین بیشتر توضیح دهد.

کربی گفت: «ما همواره نگران رفتارهای بی‌ثبات‌کننده جمهوری اسلامی هستیم و تدابیر لازم را برای مقابله با این رفتار به کار خواهیم گرفت.»

پیش تر مارکو روبیو، سناتور ارشد جمهوری‌خواه و «عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا» با اشاره به سفر ابراهیم رئیسی به کشورهای آمریکای لاتین در توییتر نوشت: «استراتژی بایدن برای مقابله با تهدید جمهوری اسلامی در کشور‌های آمریکای لاتین و حوزه دریای کارائیب چیست؟»

عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا خطاب به جو بایدن نوشت: «آقای رئیس جمهور، رژیم خونخوار ایران که مسئول اعدام ده‌ها هزار زندانی سیاسی ایران در سال ۱۹۸۸ است، به زودی تور نیم‌کره غربی را برای ملاقات سران رژیم‌های حامی مواد مخدر و جنایتکار آغاز خواهد کرد.»


در تهیه این گزارش از اخبار فرانس‌پرس نیز استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG