لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۵

سفر روحانی به باکو؛ ایران و جمهوری آذربایجان شش سند همکاری امضا کردند


رئیس جمهوری اسلامی ایران در آغاز یک سفر رسمی دو روزه در راس یک هیئت بلندپایه به جمهوری آذربایجان روز یکشنبه ۱۷ مرداد وارد باکو شد.

به گزارش ایرنا، دو کشور در نخستین روز سفر آقای روحانی به باکو، شش سند همکاری امضا کردند.

برخی از این تفاهمنامه‌ها شامل همکاری اجرای طرح دالان حمل و نقل شمال – جنوب، همکاری در زمینه امنیت الکترونیکی، همکاری در حوزه گردشگری و تفاهمنامه میان بانک‌های مرکزی دو کشور است.

دالان حمل و نقل شمال و جنوب قرار است جمهوری آذربایجان را از طریق راه آهن گیلان به جنوب ایران و خلیج فارس متصل کند. رئیس جمهوری ایران روز یکشنبه هفتم اوت، در نشست مشترک با الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان اعلام کرد که دو کشور برای ایجاد یک کارخانه تولید خودرو در آذربایجان توسط ایران توافق کرده اند. این کارخانه قرار است با سرمایه گذاری مشترک، سالانه ۱۰ هزار دستگاه خودرو تولید کند.

دو کشور ایران و آذربایجان از زمان ریاست جمهوری حسن روحانی تا کنون ۱۳ سند همکاری امضا کرده اند.

آقای روحانی قرار است در این سفر با جمعی از روحانیان جمهوری آذربایجان و گروهی از نمایندگان شرکت‌های ایرانی مستقر در آن کشور نیز دیدار و گفتگو کند.

رئیس جمهوری ایران روز دوشنبه نیز در یک نشست مشترک با الهام علی اف و ولادیمیر پوتین، روسای جمهوری روسیه شرکت خواهد کرد. رسانه‌های روسیه از احتمال امضای یک قرارداد نظامی دو جانبه میان ایران و روسیه در حاشیه این اجلاس خبر داده‌اند.

XS
SM
MD
LG