لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۸

روحانی پس از تصویب برجام در مجلس: آماده شکوفایی اقتصادی باشید


رئیس جمهوری ایران ساعاتی پس از تصویب طرج اجرای توافق جامع اتمی در مجلس شورای اسلامی، در یک گفت‌وگوی زنده تلویزیونی حاضر شد و به مردم ایران پیام داد که خود را برای "جهش و شکوفایی اقتصادی" آماده کنند.

حسن روحانی با اشاره به شروع زمان ۹۰ روزه اجرایی شدن توافق اتمی از هفته آینده، پیش بینی کرد که تحریم‌ها ظرف یک تا دو ماه آینده برداشته می‌شود و "شرایط جدیدی" به وجود می‌آید.

به گفته او از سال آینده تحریم‌های بانکی و پولی "کاملا" برداشته می‌شود و با توجه به عدم محدودیت در فروش نفت و این نکته که "هر روز ۱۰ یا ۲۰ شرکت به سمت ایران می‌آیند"، وضع بهتری در انتظار اقتصاد ایران خواهد بود.

رئیس جمهوری ایران گفت "پیام من به ملت ایران امشب این خواهد بود باید همه برای یک جهش تولید و رشد اقتصادی و شکوفایی اقتصادی آماده شویم."

آقای روحانی بدون اشاره به دولت قبلی عنوان کرد که وابستگی اقتصاد ایران به درآمد نفت "در سال‌هایی که وفور دلارهای نفتی در کشور بود،" باعث اعمال تحریم‌ها از سوی قدرت‌های جهانی شده است. او مدعی شد که اقدامات اقتصادی دولت او باعث شده تا "طرف مذاکره متوجه شود حربه تحریم کارگر نیست".

وی همچنین گفت که دولت او موفق شده تورم بالای ۴۰ درصدی در دولت قبلی را تا ۱۵ درصد کاهش دهد، اما کاهش درآمدهای نفتی باعث رکود و کاهش رشد اقتصادی شده است. به گفته حسن روحانی کمترین درآمد نفتی مربوط به سال ۱۳۹۴ است.

XS
SM
MD
LG